Sağlık

Ani Kilo Kaybı Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Tarafından admin

Sağlıklı yaşam için attığımız adımlarda diyet, spor ve egzersiz gibi aktiviteler sonucu kilo vermemiz doğal ancak sebepsiz ani kilo kaybı yaşandığında bu durum biraz değişiyor. Ani kilo kaybı neden olur ya da nedensiz ani kilo kaybının sebepleri nelerdir? gibi sorular sorarız kendimize. Ani kilo kaybı sebepsiz gerçekleştiğinde sağlık açısından oldukça riskli bir döneme girmiş olabilirsiniz. Bunun birden fazla sebebi olabilir. Sağlıksız beslenme, vücutta oluşan istenmeyen değişiklikler, ağır çalışma şartları gibi sebepler. Ancak bunların olması durumunda bile normal karşılanan değişimler gerçekleşirken ani kilo kaybı ciddi anlamda rahatsız eder ve yüksek ihtimalle güç kaybı, halsizlik ve sürekli yorgunluk hissi bütün vücudu sarar. Peki ani kilo kaybının nedenleri geniş açıdan bakıldığında nelerdir ve nedensiz kilo kaybı tehlikelimidir inceleyelim.

Ani Kilo Kaybı Nedenleri Nelerdir?

Kanser

Kanser nedir? Kanser kontrolsüz olarak vücuda zarar verecek şekilde büyüyen hücrelerdir. Kanser kelimesini duymak bile insanı korkuturken, kanser şüphesi ile olan bir rahatsızlık insanı gerçekten çok endişelendiriyor. Ancak her ne kadar kötü bir sözcük olsa da bu konuda önlem alınması gerekiyor. Ani kilo kaybı, akciğer, prostat, meme, yumurtalık ve kolon kanseri gibi birbirinden tamamen farklı kanser olasılıkları ani kilo kaybına neden olabilir. Sağlıklı beslenme kuralları dahilinde yeme içme alışkanlıklarımızı düzenlemiş olsak da kanser hücreleri bunları tüketerek zayıflamaya sebep olur. Kanser teşhisi konulduğunda tedavi yöntemine bağlı olarak (kemoterapi gibi) iştahsızlık olur ve kilo kaybı artar.

ani-kilo-kaybi-nedenleri

Hipertiroidi

Tiroid bezlerinin fazla çalışmasından tiroid hormonları üretmesine hipertiroidi denir. Bu duruma bağlı olarak oluşan rahatsızlıklar arasında en sık guatr ve ani kilo kaybı gözlemlenir. Belirtileri ise aşırı terleme durumu, panik atak, ruhsal denge bozuklukları, kalp atışında hızlanma ve farklılıklar, sürekli yorgunluk ve halsizlik görülebilir.

Parazitler

Sağlık durumunda belki de en rahatsız edici durum parazitlerdir. Bağırsaklarda üreyip çoğalan ve günden güne ani kilo kaybına sebep olan parazitler önlem alınmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verirler. Kıl kurdu, kanca kurdu ve tenya gibi isimlerle bildiğimiz parazitler tüketiğimiz besinleri alarak ani kilo kaybı sebebi olurlar. Günlük almamız gereken vitamin, mineral ve kalori miktarını tükettikleri için ani kilo kaybı meydana gelir. Bağırsaklarda parazitlerin varlığını anlamamızın yolları ve parazit belirtileri nelerdir? sorusuna cevap olarak iştahın artmasına rağmen kilo almamak, ishal, karın ağrısı, soluk cilt, yorgunluk ve makatta kaşıntı en büyük belirtileridir.

Depresyon

Günümüz yaşam şartlarında sofistike yaşayan insanların genellikle karşılaştıkları rahatsızlık olan depresyon, ani kilo kaybı nedenleri arasında yer alıyor. Aşırı stres, yaşama dair kaygılar, werther etkisi altında yaşam, negatif düşünceler, konsantrasyon güçlüğü gibi belirtileri olan depresyon, iştahın kapanmasına sebep olur. Aynı zamanda beyinde oluşan sürekli olumsuzluklardan dolayı vücut daha fazla şeker yakar ve kilo kaybına neden olur.

Diyabet

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet ani kilo kaybına sebep olabilir. Yapılan bir araştırma sonucu ani kilo kaybı yaşayan insanların büyük kısmı diyabet yani şeker hastalığına bağlı olarak kilo verdikleri tespit edilmiş. Diyabet vücutta bulunan pankreas salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretip salgılamaması, yada ürettiği insülini doğru kullanamaması nedeniyle oluşan ve insan yaşam kalitesini oldukça düşüren hastalıktır. Diyebet belirtileri arasında sık idrara gitmek, sürekli su ihtiyacı, açlık, bitkinlik, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve geç iyileşen yaralar en dikkat çekici belirtileridir. Konu hakkında detaylı bilgiyi bu konumuzda yer alıyor. => Kaynak: Diyabet Nedir?

Mide Ülseri

Mide ülseri sonucunda kilo kaybı yaşanır. En bilindik belirtileri arasında bulantı, kusma, mide yanması, iştahsızlık yer alır. Tuvalet ihtiyacında ise makatta kanama olması da mide ülseri belirtisi içerisinde yer alır. Ülser genel olarak 30-50 yaş aralığında olurken büyük çoğunluk erkeklerde gerçekleşir.

ani kilo kaybı

Crohn Hastalığı

Bağırsaklarda meydana gelen iltihaplara Crohn hastalığı denir. Tüketilen besinlerin yeterince emilmediğinden ve bu şekilde vücuttan atılması sonucu Crohn hastalığı olur. Belirtileri arasında kilo kaybı, karın ağrısı, ishal, alt mide krampları, kusma ve hafif ateş şekindedir. Bu hastalıktan şüpheleniyorsanız gastroenteroloji veya enfeksiyon doktoruna görünebilirsiniz.

Tüberküloz

Ani kilo kaybı nedenleri arasında ince hastalık olarak bilinen tüberküloz hastalığı da vardır. Bulaşıcı olan bu hastalık sıklıkla akciğer etkilenir. Sindirim sistemi, üreme, sinir ve lenf bezleri de bundan etkilenir. Belirtileri arasında öksürük, ateş, yorgunluk gibi etkiler vardır. Bu belirtileri görünlerin ya da şüphelenenlerin dahiliye doktoruna görünmesi önerilir.

Alzheimer

İleri yaş hastalığı olarak bilinen Alzheimer, bunama ve unutkanlık olarak yer etmiştir. Ani kilo kaybı ile ilgisi ise ilginç bir şekilde Alzheimer hastalığı kendini göstermeden önce kilo kaybı ile hastalığın başlaması şekilde açıklama yapılmıştır. Londra’da Psikiyatri Enstitüsündeki araştırmacılar 2005 yılında yaptıkları araştırmalar neticesinde bu hastalığın ilk belirtisi olarak ani kilo kaybı olduğunu fark etmişlerdir. Bu hastalığın bunama ve unutkanlık dışında belirtileri ise kişilik değişikliği, uyku bozukluğu, aşırı hareketlilik ve depresyon olarak belirtilmiştir.

HIV Virüsü

AIDS hastalığı ile karıştırılan HIV virüsü, bağışıklık sistemini yok eden ya da aşırı zayıflamasına sebep olan virüstür. AIDS ile karıştırılmasının sebebi ise HIV virüsü tedavi edilmediği durumlarda bağışıklık sistemi yetmezliği yani AIDS hastalığına çevirir. HIV virüsü ve AIDS en çarpıcı belirtisi ani kilo kaybı olarak yansıyor. Diğer belirtiler ateş, boğaz ağrısı, lenf düğümlerinde şişme, gece terlemesi, cilt, yüzde ayrıca kafa derisinde döküntüler ve kızarıklıklar, kas ve eklem ağrıları, bitkinlik, yorgunluk şeklindedir.

Bu konu diğerlerinden daha ciddi ve önemli olduğundan HIV virüsünden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler şeklinde de bir bilgi verelim.

Uyuşturu ve alkolden mümkün olduğunca uzak durun (özellikle ilişki öncesi)
Çok eşli yaşam tarzından kaçının (birden fazla partnerden uzak durun)
Tanımadığınız insanlarla güvenli ilişki kurun (korunun)
Diş fırçası, traş bıçağı gibi özel eşyalarınızı paylaşmayın
Evlilik öncesi mutlaka her iki bireyinde sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğini unutmayın.
Alttaki resimde görebileceğiniz şekilde gerçekleşir. En çok sorulan sorulardan biri olan öpüşme ile aids bulaşır mı sorusuna da yanıt niteliğinde.

aids nasıl bulaşır, aids nasıl bulaşmaz

Bu saydığımız hastalıklar dışında sağlıklı görünen ama sağlıksız ani kilo kaybı nedenleri arasında çok su içmek, bitki çaylarını fazla tüketme de yer alır. Ayrıca kullanılan ilaçlardan kaynaklı sebeplerden de gerçekleşir.

Yazar Hakkında

Leave a comment