Sağlık

Basur (Hemoroid) Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Basur yani tıp dilinde hemoroid, kalın bağırsağın alt bölümünde ve anüste toplar damarın genişlemesiyle oluşan varis hastalığına basur denir. Genel görünüm olarak makat bölgesinden dışa sarkan bir parça olarak gözlemlenir. Basur tedavisi genel olarak beslenmeye dayalı tedavi edilse de bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebilir. Genel anlamda dış basur ve iç basur olarak ikiye ayrılır. Bu durum basur hastalığının belirtileri olarak da kabul edilir.

Dış Basur: Genel anlamda çok fazla rahatsız vermediği söylenmiş olsa da özellikle dışa vuran kabarma ve oturup kalkarken oluşan kasılmalardan dolayı ağrı şikayetlerinizin olması muhtemeldir. Özellikle biraz fazla şişkin olanlarda kanın da oturması ile şiddetli ağrı ve kızarıklık hatta daha ileri dönemlerinde kanamalar meydana gelir. Hayat kalitesini oldukça düşürür.

İç Basur: Bu biraz daha sıkıntılıdır. Genel olarak klinik ortamlarında tedavi edilir ve hastalık yavaş yavaş ilerler. İlk dönemlerde büyük abdest anında ve temizlik esnasında kendini gösterir hafif kanama meydana gelebilir. Daha ilerleyen zamanlarda dış gibi kendini dışa bırakır. Özellikle tuvalet ihtiyaçlarında ıkınma ve zorlanma durumunda anüs dışına çıkar ve biraz daha fazla kanama meydana gelir. Hatta ilerleyen dönemlerde anüsten dışarı sarkan basurun ancak parmak ile iterek içeri gönderirsiniz.

basur

Basur Neden Olur

Basur olmanın sebebi genel anlamda kronik kabızlık yani sürekli ya da sık sık kabız olma durumunda, sürekli ıkınmadan ve zorlamalardan dolayı gerçekleşir. Bunun dışında baharat kullanımından da sık sık bu durumla karşılaşılır. Bunların dışında yaşam şeklimiz bu durumu çok etkilemektedir.

Hareketsiz bir yaşam tarzı (az hareket etmek ve sürekli oturarak çalışmak)
Aşırı kilolar
Alkol kullanımı ve alkol alma sıklığı
Beslenme alışkanlığı özellikle lifli gıdaların tüketilmemesi ya da yeteri kadar alınmaması
Yaptığımız spor (makata baskı uygulayan sporlar bisiklet gibi)

Basura ne iyi gelir

Yanlış beslenme şekillerinde de kaynaklandığı için öncelikle bunu yenmek için lifli gıdalara yönelmek gerekir. Bunun dışında bol sıvı tüketmek (alkol ve kahve hariç). Ayrıca düzenli spor yapmak ve sık tuvalet ihtiyacı karşılamak gibi basit önlemler hastalığın oluşumuna engel olur. Özellikle tuvalet konusuna dikkat etmek gerekir ve bağırsaklara binen yükü minimum seviyeye indirilmesi önemlidir.

Basura ne iyi gelmez

Yine beslenme alışkanlıkları burada önemli etkendir. Bol baharatlı yiyecekler, alkol, kahve tüketimi mümkünse en az seviyeye çekilmesi gerekir. Spor her ne kadar önemli olsa da bisiklet ya da ata makata baskı uygulayacağından sorun teşkil eder. Ayrıca sürekli oturmak ya da sürekli ayakta kalmakta olumsuzluklara sebebiyet vermektedir.

hemoroid

Basur tedavisi

İki şekilde ele alabiliriz. Birincisi evde uygulayacağımız sıcak oturma banyosu yani küvet gibi sıcak suda makat bölgesini yumuşatma. Yine aynı şekilde sıcak tampon da iş görmektedir. Bu da sıcak su torbaları ile bölgeye uygulayacağınız ısıtma hareketi olarak değerlendirebiliriz.

Cerrahi müdahalede ise özellikle iç basurun dışarı çıkarılarak müdahale edilmesi gerçekleşir. Bazı durumlarda basurun kesilmesi ve içinin boşaltılması gerçekleşir. Bu biraz ağrılı olsa da kanama durumundan kurtulmak için gerekli bir yöntem olarak görülür. Operasyon sonrası hastanede birkaç günlük yatış ile hastalıktan kurtulabilirsiniz ancak hastalığın tekrarlaması sıklıkla görülen bir durumdur. Bundan dolayı operasyon sonrası yaşam şeklimize dikkat etmemiz gerekiyor.

1 Yorum var

  • Bu makaleden sonra bu sitenin ciddi anlamda dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Büyük ihtimalle yeniden siteye geleceğim ve makaleleri kontrol edeceğim. Ayrıca bu bilgi için teşekkürler.

Leave a comment