Teknoloji

Cep Telefonu Şarj Süresi Nasıl Uzatılır

Tarafından admin

Cep telefonu şarj süresi nasıl uzatılır?

Bu soru gelişen teknoloji ve insan gereksinimleri ile artık yanımıza şarj aleti almadan çıkamadığımız günümüz şartlarında sık sık sorulan bir soru haline geldi. Aynı şekilde şarj aleti dışında powerbank diye adlandırdığımız yedek batarya da yine aynı hızla hayatımıza girdi. Eski sistem cep telefonlarında bir haftayı bulan bekleme süresi artık yeni sistemlere sahip akıllı cep telefonlarında bir hayalden öteye gitmiyor. Bu sorunun temelinde yeni cep telefonlarının bataryalarının yetersiz olmasından ziyade, işletim sistemi ve sistem gereksinimlerini karşılayacak enerji tüketiminin artmasından kaynaklı. Peki bu konuda ne yapabiliriz. Cep telefonu şarj süresi nasıl uzatılır ve cep telefonu şarjının daha uzun süre dayanma için ne yapabiliriz.

Cep Telefonu Şarj Süresi Nasıl Uzatılır

Cep telefonu şarjını kısa sürede bitiren dört temel neden vardır.

1. Ekran: Ekran parlaklığı arttıkça enerji tüketimi artar.
2. Ses: Müzik, video gibi player özelliklerine sahip uygulamaların sesi genelde yüksek olarak kullanılır. Bu da şarjı hızlı tüketmektedir.
3. Sıcaklık: Ortam sıcaklığına bağlı olarak bataryalar hızlı bir şekilde deşarj olmaktadır.
4. Toz ve kir: Batarya ile telefonun bağlantı noktalarında oluşan toz ve kir batarya performansını düşürerek şarjın çabuk bitmesine neden olur.

Bu dört ana başlık altında incelediğimiz nedenlerden ötürü şarj daha hızlı bitmektedir. Peki bunların kullanımını nasıl sağlayabiliriz.

1. Telefonlarımızı gece yatarken açık bırakmak gereksiz şarj tüketimine sebep olur. Acil durumlara karşı hemen herkes telefonunu açık bırakır ancak evde birden fazla telefon varsa (eşiniz, çocuklarınız) bir tanesini acil durumlar için açık bırakıp diğerlerini kapattığınızda gözle görünür bir fark olacaktır.

2. Güneşli havalarda ekran parlaklığı genelde yüksek olur. Güneş yansımasından ekran görüntüsünü seçmek zorudur ancak ortamdaki ışık seviyesine göre bu parlaklığı değiştirdiğimizde şarjın daha fazla dayandığı görülecektir.

3. Özellikle seyahat ederken herkesin kulağında kulaklık olur ve yolculuğu keyifli hale getirmeye çalışır. Ancak ses seviyesi bazen dışarıdaki sesleri duymamak için oldukça yüksek tutulur. Ses seviyesinin artması şarjın daha hızlı boşalmasını sağlayacak. Ayrıca gerek duymadığınız durumlarda titreşim gibi özellikleri kapatmanız size ekstra şarj olarak geri dönecek.

4. Anlık olarak kullanmadığınız bluetoooth, GPS, wifi gibi özellikleri kapatın. Belki bu basit gelebilir ama her çalışan ve hazırda bekleyen uygulama telefonun işlemcisini yorduğu gibi enerji sarfiyatı olarak da şarjınızın daha çabuk bitmesine sebep olacaktır.

Bunların hepsini yaptığınızda gözle görünür bir süre kazanmış olacaksınız. Ama yine de yeterli gelmiyor diyorsanız bunun sebebi kullandığımız akıllı cep telefonlarının artık gerek görüntü kalitesini yansıtması için arttırılan kalitesi gerekse ses düzeyinde yakaladıkları performansın etkisinden kaynaklıdır. Eski cep telefonları gibi uzun süre şarjın dayanması zaten söz konusu bile değil.

Yazar Hakkında

Leave a comment