Teknoloji

Cep Telefonunda Ekran Görüntüsü Alma

Uzun zamandır hayatımızda yer alan akıllı telefonların ne yazık ki bazı özelliklerine hala hakim değiliz. Birçok özelliği ile hayatımızı oldukça kolaylaştırmış olsa da kullanmadığımız ya da kullanmaya bilmediğimiz özellikler var. Bunlardan biri de akıllı telefonlarla ekran görüntüsünü almak. Android işletim sistemine ait akıllı cep telefonunda ekran görüntüsü alma nasıl yapılır konusuna yer verelim.

Elimizde farklı marka akıllı telefonlar var ve hepsini tek tek inceleyelim. Öncelikle en yaygın olan Samsung akıllı telefonla başlayalım.

Samsung Cep Telefonunda Ekran Görüntüsü Alma

samsung cep telefonunda ekran görüntüsü alma

Samsung cep telefonunda ekran görüntüsü alma oldukça basit bir tuş kombinasyonu ile gerçekleşmektedir. Bunun için ekran görüntüsünü alacağınız sayfa ya da görüntü ekranda iken telefonun ana ekran tuşuna ve güç tuşuna basıp kısa bir süre beklemelisiniz. İkisine birlikte basıp beklediğinizde ekranda hangi görüntü var ise onun fotoğrafını çekip kaydedecektir. Bu esnada ufak bir hareketlenme olacak ve deklanşör sesi duyacaksınız.

HTC Akıllı Cep Telefonunda Ekran Görüntüsü Nasıl Alma

htc cep telefonunda ekran görüntüsü alma

HTC marka android işletim sistemli akıllı telefonlarda ekran görüntüsü nasıl alınır onu göreceğiz. Eski HTC marka akıllı cep telefonlarında ekran görüntüsü alma farklıydı ama şuanda güncel cihazların hepsinde ekran görüntüsü alma yöntemi aynıdır. Samsung akıllı telefonlarında olduğu gibi HTC marka android akıllı cep telefonlarında da yapmanız gereken tuş kombinasyonudur. Tuş kombinasyonu için ses kısma tuşuna güç (kilit) tuşuna ikisine birden kısa bir süre basıp bekliyorsunuz. İkisine birden basıp kısa bir süre beklediğinizde yine ekranda bir hareketlenme ve deklanşör sesi ile ilgili ekranın görüntüsünü alıp kayıt ediyor.

Sony Xperia Cep Telefonunda Görüntüsü Nasıl Alma

Sony Xperia cep telefonunda ekran görüntüsü alma

Sony Xperia cep telefonlarında iki farklı ekran görüntüsü alma yöntemi var. Bunlardan biri klasik android tuş kombinasyonu diğer ise güç tuşundan faydalanma. Kullanabileceğimiz ilk yöntem resmi çekeceğimiz görüntü ekranda iken telefonun ses kısma tuşuna ve güç tuşuna basıp kısa bir süre beklemelisiniz. İki tuşa birden basın ve ekranda fotoğraf çekimine benzer bir hareketlenme oluşuyor ve aynı zamanda bir deklanşör sesi duyuluyor. Aslında bu ses ekran görüntüsü alma işleminin başarı ile gerçekleştiği anlamına gelir.

Sony Xperia cep telefonlarında kullanabileceğiniz diğer yol ise güç tuşundan faydalanma. Güç tuşuna uzun basılı tutup beklediğinizde ekran görüntüsü al seçeneğini göreceksiniz. Ekran görüntüsü al seçeneğine dokunduğunuzda ekranda yine aynı hareketlenmeyi görüp deklanşör sesi duyacaksınız. Aynı zamanda yukarıda akıllı bildirim ekranında da ekran görüntüsü alındı şeklinde bilgilendirme yapılacak. Yakaladığınız görüntüyü telefonunuzun menüsündeki albüm ikonuna dokunarak görüntüleyebilir daha sonra düzenleyebilir ya da paylaşımda bulunabilirsiniz.

LG Cep Telefonunda Ekran Görüntüsü Nasıl Alma

LG cep telefonunda ekran görüntüsü almak diğer android işletim sistemlerinde olduğu gibi güç ve ses kısma tuş kombinasyonu ile yapılmaktadır. Ses kısma ve güç tuşuna birlikte basıp kısa bir süre beklediğinizde ekranda bir hareketlenme ve deklanşör sesi duyacaksınız. Bu şekilde ekran görüntüsünü almış olacaksınız. Ancak LG cep telefonlarında tuşlar ulaşılması biraz daha zor noktalarda konumlandırıldığında ikinci bir seçenek olarak LG akıllı cep telefonların yardımcı uygulamaları devreye giriyor. Yine aynı şekilde ekran görüntüsü alacağınız ilgili ekranda iken üst taraftan inen akıllı bilgilendirme ekranında quik memo kısmına dokunarak ekran görüntüsü alabilir ve üzerinde oynamalar ve yazılarla değişiklik yapabilirsiniz.

İphone android işletim sistemine dahil olmadığından ve ios mobil işletim sistemi kullandığından dolayı bu konuya dahil etmiyoruz. Genel olarak android akıllı cep telefonlarında ekran görüntüsü almak için güç ve ses tuşu kullanılıyor.

1 Yorum var

Leave a comment