Coğrafya

Denizler ve Okyanusların Özellikleri

Tarafından Melis

Dünyamızın %70 su ile kaplıdır ve bu su kümelerine büyüklükleri ve özelliklerine göre deniz ve okyanus deriz. Okyanus ve denizler her ne kadar ikisi de büyük su kütlelerinden oluşan bir yapı olmuş olsa da teknik anlamda farklılıkları vardır. Öncelikle deniz nedir? ve denizin özellikleri nelerdir? inceleyelim ardından okyanus nedir? ve okyanusun özellikleri nelerdir? bakarız ve en son deniz ve okyanus arasındaki farklar nelerdir? değerlendiririz…

Deniz Nedir? Nasıl Oluşur? Özellikleri Nelerdir?

Yerkabuğunun tektonik hareketleri sonucu oluşan çanak eğrilerine ya da oluşan çukurlara suların kümelenmesi sonucu olan oluşuma deniz denir. Denizlerin özellikleri içinde en önemlisi okyanuslarla bağlantısı vardır ve buradan beslenir. Dünyanın dörtte üçünün sularla kaplı olduğunu düşünürsek denizlerin kapladığı alan da azımsanmayacak kadar büyük.

deniz

Denizler Kaça Ayrılır?

Denizler okyanuslar olan bağlantısına göre kenar deniz ve iç deniz olarak ikiye ayrılır.

Kenar denizler okyanuslardan kıtalar ve adalarla ayrılan denizlere kenar denizler denir. Bunlar Çin Denizi (Sarı Deniz), Kuzey Buz Denizi, Japon Denizi, Umman Denizi, Tasman Denizi, Bering Denizi, Karayip Denizi ve Mercan Denizi olarak sınıflandırılır. İ

İç denizler okyanuslarla boğazlar aracılığı ile bağlanan kara içlerine girmiş denizlere iç denizler deniz. Bunlar arasında Kızıldeniz, Azak Denizi, Batlık Denizi bunların yanında ülkemizde bulunan Karadeniz ve Marmara Denizidir.

Birde ara denizler vardır ancak bunlar okyanuslarla sadece dar bir su yolu ile bağlantısı vardır ve bundan dolayı bazı kaynaklarda yer almaz ya da görmezden gelinir. Bu dar su yolunu boğazlar sağlar. Akdeniz ve Kızıldeniz buna örnektir.

Deniz Suyu Nedir? Deniz Suyu Neden Tuzludur?

Denizlerde genel olarak tuz oranı yüksektir. Bu tuz oranı denizin bulunduğu coğrafi koşullara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Buna etki eden faktörler arasında sıcaklık vardır. Buharlaşmanın fazla olduğu yerde tuz oranı daha fazladır. Ayrıca yine su içindeki mineral miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterirken, yağışların oranı ile de bu oran değişebilir. Deniz suyu neden tuzludur sorusuna da cevap vermiş olalım. Ayrıca deniz suyu sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

Deniz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Deniz suyunun faydaları mutlaka insan vücudu için önemli değer taşır. Her şeyden önce yüzmek insan vücudunda bütün kasları çalıştırır ve özellikle kilo vermek isteyen kişilere uzmanların tavsiyesidir. Kısaca deniz suyunun faydaları ve neden tavsiye edildiğini inceleyelim.

Deniz suyu içinde bulunan minerallerin vücut tarafından emilmesi ile toksinlerin atılması sağlanmaktadır. Ciltteki gözenekleri de açan bu mineraller bağışıklık sistemi içinde ciddi güç vermektedir. Ayrıca deniz suyunda vitaminler, elementler ve mikro organizmaların bile insan vücuduna ve cildine katkısı vardır. Yine cilt güzelliği için magnezyum ve hidrat cildi besler, daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

deniz suyunun faydaları nelerdir

Deniz suyu uyku problemi sorunu yaşayan kişiler içinde öneriliyor. Deniz suyunda bulunan magnezyum, kasları ve sinirleri gevşettiği için stresi ve uyku sorununu çözer. Anksiyete ve duygusal boşlukta yaşayan insanlar için de deniz suyu önerilir. Astım ve öksürük gibi rahatsızlıklar içinde oldukça iyi bir tedavi yöntemi olan deniz suyu soğuk algınlıklarında bile doğal antibiyotik olarak kabul edilir.

Deniz suyu saymakla bitiremeyecek kadar faydalıdır ve yaz aylarında plajların neden bu kadar dolu olduğunun da cevabı sanırım bu faydalarının altında yatmaktadır. Denizde yüzmenin kasları çalıştırdığını söylemiştik ve şunu da ekleyelim denizde yüzmek vücudun kan pompalamasına olumlu etki etmektedir. Böylelikle hem zinde kalınır hem de zihnin daha sağlıklı ve daha iyi çalışmasını sağlar.

Deniz Suyunun Faydaları

 • Cildi besler ve gençleştirir
 • Diş ağrısına iyi geldiği bilinir
 • Mantar oluşumuna sebep olan etkileri yok eder
 • Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır
 • Mide rahatsızlıklarında rahatlatıcı özelliği vardır
 • Saçlarda kepek oluşumunun önüne geçer
 • Cansız hücreleri besler ve ölü hücreleri yok eder
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur
 • Astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir
 • Stres ve yorgunluğu alır
 • Kasları çalıştırır
 • Sivilce ve siyah noktaların temizliğine yardım eder
 • Güneş ve deniz suyu yara iyileşmesine katkıda bulunur
 • Zihni açar ve rahatlık hissi verir
 • Tuzun yapısından dolayı terlemede oluşan kokuyu engeller
 • Uykusuzluğa iyi gelir

Deniz Suyunun Zararları Nelerdir?

Deniz suyunun faydaları olduğu gibi elbette deniz suyunun zararları da vardır. Bunların en önemlisi deniz suyunda bulunan yüksek miktardaki tuzdur. Deniz suyu içmenin ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda uzmanlar buna dikkat edilmesi öneriyor. Deniz suyu içmek yüksek miktardaki tuzdan dolayı böbreklere ciddi zararlar verebilir. Böbreklerin sağlıksız çalışması sonucu tuz çözülemez ve idrarla vücuttan atılımı zorlaşır. Ayrıca kalp atışı hızlanır, kan basıncı düşer, baş ağrısı ve baş dönmesi gerçekleşir. İleri seviyelerde ise ishal, iştahsızlık ve hatta bilinç kaybına kadar gidebileceği konusunda uyarılar vardır.

Okyanus Nedir?

Okyanus, ana kıtaları birbirinden ayıran, denizlerden çok daha büyük su kütlelerine okyanus denir. Okyanuslar denizler kadar çok sayıda olmamasına karşı bütün denizlerdeki sulardan daha fazla su kütlelerine sahiptirler. Okyanusların özellikleri şu şekilde sıralanabilir..

okyanus

Okyanusun Özellikleri Nelerdir?

Çok büyük su kütleleridir ve uçsuz bucaksız büyüklüğü ile dünyayı sarar.
Denizleri beslediği gibi içlerinde birçok deniz ve adaları da barındırırlar
Dünyanın %70’lik kısmını kaplarlar
Okyanus isim olarak Yunanca’dan gelmektedir ve anlamı Nehir’dir.

Dünya üzerinde toplam beş okyanus bulunmaktadır. Bunlar Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu, Kuzey ve Güney Okyanusu’dur. Kuzey ve güney okyanusu ismini ise kutuplarda olmasından almaktadır.

Okyanus görsel olarak muhteşem olmasına karşı olabildiğince de tehlikelidir. Aşırı derin olması batık durumlarında enkazın bulunmasını zorlaştırır, çoğu zaman da bu enkazlara ulaşılamaz. Ayrıca akıntılar çok güçlüdür. Dünyada gerçekleşmiş en büyük tsunamiler yine okyanuslarda gerçekleşmiştir. Devasa ve uçsuz bucaksız görüntüsünün altında büyüklükleri ile ciddi rakamlar elde ediliyor.

Okyanuslar Ne Kadar Büyüktür?

1-Büyük Okyanus, 179 milyon km.
2-Atlas Okyanusu, 106,4 milyon km.
3-Hint Okyanusu, 73,5 milyon km
4-Güney Okyanusu, 20,3 milyon km.
5-Kuzey Okyanusu, 14 milyon km.

mariana çukuru

Okyanuslar için yapılan araştırmalarda milyarlarca yıl öncesinde dünya kabuğunun aşırı sıcak olması su kümelenmesine ve deniz, okyanus oluşumuna olanak tanımadığını ancak aradan geçen yıllar sonrasında dünya soğuyarak buharlaşan suyunda etkisi ile volkanik gaz atmosferi oluşmuştur. Daha sonrasında yoğunlaşan su buharı yağışlarla okyanusları oluşturmuştur. Bilinen en derin okyanus noktası Büyük Okyanus’da bulunan Mariana çukuru olarak bilinen noktadır. Yaklaşık 11.000 metre olan derinliği ile Everest dağını içine alabilecek kadar derindir.

Denizler ve okyanuslar arasında her ne kadar ilişkiler olsa da arasında bazı farklarda elbette vardır. Bunları şu şekildedir…

Deniz ve Okyanus Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Denizlerin derinlikleri okyanuslara göre oldukça azdır. Yurdumuza yıkısı olan Akdeniz, en derin deniz olmasına rağmen yaklaşık 5000 metreye kadar ulaşan derinliğe sahipken okyanuslarda bu ortalama 9000 metreyi bulur ve en derin noktası Mariana çukuru ile 11.000 metre seviyesindedir.
 • Denizlerin kıyıya olan toplam alanı okyanuslardan daha fazladır.
 • Deniz hareketleri dalgalar ve gel-git olayları okyanuslara göre daha küçüktür.

Yazar Hakkında

Leave a comment