Yaşam

Detoks nedir? Nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir?

Tarafından Melis

Temel anlamda insan vücuduna dışarıdan girmiş olan zehirli atıkların atılması olayına detoks denmektedir. Diyet aracılığı ile uygulanmaktadır. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak temizlenme denilebilir ve buna uygun şekilde bir diyet programı hazırlanmalıdır. Her kilo verme yönteminde olduğu gibi detoksta da tüketilmemesi gereken ve tam tersi tüketilmesi gereken ürünler vardır.

Dengeli ve tam olarak hedefe yönelik bir diyet listesi hazırlandığında bir süre sonra kişi üzerinde kilo verme durabilir. Bu şartlarda bizim yardımımıza koşacak bir çözüm yöntemidir. Detoks yapan kişinin dikkat etmesi gereken can alıcı nokta, kilo verdiğinizi sanıyorken kaybettiğiniz şeyin aslında yağ olup kas olmamasıdır. Eğer uzun vadeli bir detoks uygulaması yapacaksanız bilin ki bir süre sonra yağ kaybı değil kas kaybı yaşayacaksınızdır.

Detoksun yanlış ve uzun vadeli uygulanması sonucunda baş ağrısı, ciddi oranda kas kayıpları, halsizlik, kansızlık ve yorgunluk gibi hastalıklara yakalanabilirsiniz. Uzman diyetisyenlerin hepsi detoks uzmanlığı diye adlandırılan bir bölüm veya alan olmadığını belirtiyor. Bu yüzden dolandırılan birçok insan bulunmaktadır. Detokstan anlayan herhangi bir kişi sizin bu kilo verme isteğinizden yararlanmayacaktır.

detoks

Detoks Yaparken Ne Tüketmemeliyim?

Detoks yaparken asla ama asla balık, kırmızı et, süt ve süt ürünleri, tahıl ürünleri ve en önemlisi ekmek tüketmemeniz gerekir. Bu saydıklarımızı gördüğünüzde “E ne yiyeceğiz?” diyebilirsiniz. Sebze ve meyve ağırlıklı yemeniz mantıklı olacaktır. Detoks diyetinin ana amacı sizin bağırsak ve sindirim sisteminizi rahatlatmak, gevşetmek, gençleştirmek ve kilo verdirmektir.

Ödemlerinizi atmak için günde minimum 2 litre su içmelisiniz. Çünkü ödemler fazla tuz alımından kaynaklı gerçekleşir ve bunun tek çözümü vücuttaki tuz ile suyu birleştirmektir. Günde minimum 1 saat yürümeniz gerekir. Bu hem sizin sağlığınız hem de zihinsel olarak çok iyi gelecektir.

Detoksu asla ama asla uzun süreli yapmamalısınız. Detoks, detoks uzmanları tarafından değil diyet uzmanları tarafından birebir hazırlanması gerekir. Doğru diyet listesi ve dengeli bir beslenme programı size yardımcı olacaktır. Detoksu sadece beslenme yoluyla yapamazsınız. Evet beslenme sayesinde vücuda yeni zehirli atıklar girmez ama içerideki zaten olan zehirli atıkları ancak ve ancak egzersizler yaparak ve terleyerek atabiliriz.

Detoks yaparken bilinir ki iyi bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Bu beslenme programı detoks süreci boyunca bize yol gösterecek ve doğru yerde bırakmamızı söyleyecektir. Dengeli bir beslenme programına eklenebilecek en güzel şeylerden birisi bir bardak ortalama sıcaklıktaki bir suya limon suyu eklemektir. Bu karışımda limon suyu yerine elma sirkeside ekleyebilirsiniz. Bir kaşığı aşmamak suretiyle eklemelerinizi yapabilirsiniz. Bu karışımı sabahları uyandığınızda içtiğiniz taktirde son derece başarılı bir detoks sürecine başlayabilirsiniz.

Detoks püf noktaları nelerdir? 

Her öğününüzde bol miktarda sarımsak ve maydanoz gibi otları tüketmeye önem vermelisiniz. Sarımsağın ve maydanozun çiğ olması gereklidir. Ama kaynatıp ardından yemenizde sakınca yoktur. Kırmızı biber ve zencefili çorbalara katmak isterseniz bu gerçekten doğru bir seçim olacaktır. Çorbalarınızın hem tatlarına tat katacak, hem de detoks sürecinizde size çok güzel bir dönüşüm verecektir.
Yemek aralarında içmenizi tavsiye ettiğimiz çaylar arasında zencefil çayı, ıhlamur çayı gibi çaylar bulunmaktadır. Meyankökü çayını içerseniz daha da yararlı olabilir. Diyetisyeniniz size daha iyi bir yöntem sunarsa bunları da uygulamayı asla unutmayınız. Uzman bir diyetisyen bize en ideal beslenmeyi birkaç cümleyle açıklamış bulunmaktadır.

Haftada bir kez olmak koşuluyla vücudumuzdaki zehirli atıkları ve toksin maddeleri atmamız gerekmektedir. Bir günün tamamında hiçbir şey yemeden sadece doğal sıkılmış bir meyve suyu içmemiz gerekir. Bunun yanında kaynatılmamış tamamen çiğ meyve ve sebzeler kullanmamız tavsiye edilmektedir. Bu bir gün dahil olmak üzere haftanın tüm günleri hayatınızdan uzaklaştırmanız gereken besinler arasında kırmızı et, sakatat, konserve gıdalar, tuz, şeker bulunmaktadır. Bunlara ek olarak kahveyi, donmuş yağları da hayatınızdan uzaklaştırmanız detoks süreciniz için son derece yararlı olacaktır. Bunlar ne kadar uzaksa bulunduğunuz süreç için o kadar iyidir. Elinizden geldiğince organik olan besinleri tüketmelisiniz.

Normal şebeke suyunu hayatınızdan çıkartmalısınız. Onun yerine tamamen filtre edilmiş ve zararlı atıklardan uzaklaştırılmış temiz içme sularından içmelisiniz. Zararlı mineralleri vücudunuza alırsanız bu sizin için detoks sürecinizi kötü etkileyerek kötü olacaktır. Yumurta dahil olmak üzere süt ve süt ürünlerini hayatınızın belirli dönemlerinde yemelisiniz. Hepsini arka arkaya tüketmemeli belirli bir programa göre tüketmelisiniz. Ne kadar sıklıkta bunları tüketeceğinizi zaten hem beslenme programınızı hazırlayan kişi hem diyetisyeniniz size anlatacaktır.

Detoks Diyeti Sırasında Antibiyotik Kullanılmalı Mıdır?

İnsan yapımı antibiyotikleri asla zorunda olmadıkça kullanmamalısınız. Bunun yerine tamamen doğal olan sarımsak kullanmaya özen göstermelisiniz. Sarımsak birçok antibiyotikten daha güçlü bir anti oksidandır. Doktorunuzun veyahut diyetisyeninizin belirlediği aralıklarda sarımsak kürü yaparak yemeniz gerekir. Buna ek olarak hasta olduğunuzda bir tutam maydanozu elinize alıp kaynamakta olan suya atmanız gerekir. Bir süre bekleyip ocağı kapatın. Ardından elde ettiğiniz bu maydanozlu suyu gün içine yayarak içiniz. Ancak ılık olarak tüketmeniz gerekmektedir. Klorofil ve diğer vitaminler açısından en zengin olan sebzelerden birisi olan maydanozun faydalı gözle görüldüğünden daha fazladır.

Detoks hamile bayanlara, emzirme sürecinde olan annelere, yüksek tansiyondan şikayetçi kişilere, şeker hastalığı olan ve cilt sağlığı problemleri ile uğraşan kişilere asla tavsiye edilmemektedir. Diyetisyeniniz bunları bilmesine rağmen yine de size detoks diyetini öneriyorsa onun amacı sizi hedefinize ulaştırmak değil maddi yönden sizi zarara uğratmaktır. Hemen en kısa süre içerisinde deneyimli bir diyetisyen bulup onun beslenme programı ile işlemlere başlamanızı tavsiye ederiz. İnternet üzerinde detoks diyetleri için birçok beslenme programı bulunmaktadır. Küçük bir araştırmadan sonra sizin için denenmiş diyetlere ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Leave a comment