Teknoloji

EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve Havale Nedir, Aralarındaki farklar nelerdir. Günümüz teknoloji çağında bankalarda sıra bekleme, işlem yapma, makbuz alma gibi eskilerde kalan işlemler artık ceplerimize giren telefonlarla, tabletlerle ve bilgisayarlar artık çok daha kolay ve hızlı.

eft ve havale nedir

EFT nedir?

Elektronik fon transferi yani bizlerin bir bankadan başka bir bankaya yapmış olduğu para transferi anlamına gelir. EFT işlemleri bankalardan yapıldığı gibi cep telefonlarında bulunan uygulamalardan, tabletlerden ve bilgisayarlardan kolay ve zahmetsiz gerçekleşebilmektedir. EFT işlemi yapılmak istendiğinde gönderen, banka, alıcının adı ve hesap numarası ya da iban numarası gerekmektedir. Bilgiler doğru girildiğinde EFT işlemi yani para transferi gerçekleşir. EFT işlemleri 08:00 ile 17:00 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Saat 17:00’den sonra verilen EFT emirleri bir sonraki iş gününe sarkar ve günü geldiğinde mesai saati içerisinde karşı tarafı transferi gerçekleşir. EFT işlemlerinde bankaların uyguladıkları belli bir EFT ücreti vardır. Bu bankaların kendi belirledikleri ücret olduğu için farklılık gösterebilir. Bazı bankalar 3 TL gibi ücret alırken bazı bankalar maaş müşterilerine ücretsiz olarak bu hizmeti sunmaktadır. Ayrıca ay içinde çok fazla havale ve EFT işlemi yapıyorsanız bankanızın size sunacağı bazı alternatif seçeneklerle bu ücretleri anlaşma çerçevesinde paket halinde alabilirsiniz. Bu konu ile ilgili bankanızın müşteri temsilcisi ile görüşüp size uygun paket olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

eft ve havale nedir

Havale Nedir?

Havale, aynı bankanın hesaplar arasında yaptığı transfere denir. Bu transferler çoklu hesaplar arasında da gerçekleşebilir ya da farklı bir kişi hesabına da gerçekleşebilir. Örnek vermek gerekirse garanti bankası hesabınızdan başkasına ait garanti bankası hesabına para gönderme işlemine havale denir. EFT işleminden farklı olarak aynı bankanın içindeki hesaplar arasında gerçekleşen bu işlemlerde saat kısıtlaması yoktur ve ertesi iş gününe gönderim işlemini bekletmez. Çoğu banka havale işlemini ücretsiz yapmakla beraber bazı bankalar ne yazık ki hala havale ücreti almaktadır.

EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve Havale arasındaki farklar kısaca şu şekilde özetlenmektedir.

  • EFT işlemi farklı banka hesabına yapılan fon transferi (para), havale kendi içinde fon transferi (para) gerçekleştirir.
  • EFT işleminde belli saatler arası yapılırken havale işleminde saat kısıtlaması yoktur.
  • EFT işlemleri pahalı yapılırken havale işlemleri özellikle müşteri hesaplarına ücretsiz bu hizmeti vermektedir ya da daha uygun fiyatlı işlem ücreti almaktadır.
  • Bankacılık hizmetleri ile artık evimizden çıkmadan bir çok işlem yapılmaktadır ve bunlardan en basiti EFT işlemi ve havale işlemidir. Ayrıca altın hesabı açma, döviz hesabı açma, hesapta bulunan altınları bozdurma, hesapta bulunan dövizi bozdurma, yeni hesap açımı, hesap kapatımı gibi birçok işlemi yapmak artık çok daha kolay hale geldi. Ayrıca bankaların uyguladıkları kampanyalarla nakit akışında kolaylıklar sağlamaktadırlar.

    Leave a comment