Astronomi

Evrenin Sınırları Var Mıdır?

Tarafından admin

İnsanoğlunun doğuşundan beri herkesin aklında olan bir soru var. Evrenin sınırları var mıdır? Bunu bilmek için öncelikle evrenin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor aslında. Evren, biz dahil bütün maddeleri ve enerjiyi barındıran maddenin adıdır. Birçok fizikçi ve bilim insanı evreni sonsuz boşluk olarak tanımlamaktadır. Aslında evren, uzaydaki bütün maddelerin ve enerjinin bulunduğu boşluktur.
Konu evren olduğunda aslında bilmediğimiz onlarca şeyin olduğundan haberimiz yok. Ne zaman sona erecek, ne zaman sınırlarını öğreneceğiz, öğrenebileceğimiz herhangi bir sınırı var mıdır gibi hiçbir soruya cevap veremiyoruz. Ama bilim insanları evrenin oluşmasına dair birkaç teori ortaya atmışlardır.
Evrenin Sınırları
Yaratılış Teoremi : Tek tanrıya inanan dinler için bütün her şey, bahsedilen Tanrı’nın “Ol” kelimesini söylemesiyle oluşmuştur.

Büyük Patlama (Big Bang) Teoremi : Dünya’da en çok kabul gören nedendir. 13.8 milyar kadar yıl öncesinde sadece toz ve gaz bulutu olan evren bir patlama sonucu oluşmuştur.

Evrensel Tasarım Teoremi : Bütün evrenin sadece bir varlık tarafından simülasyon olabileceğini düşünen teoremdir.

Meraverse Teoremi : Sadece bir Evren olduğunu düşünmeyen teoremdir. Bu teoreme göre birden fazla evren vardır. Belki de milyonlarca evrenin içerisinde en iyisi şu anda bulunduğumuz evrendir.

Evrenin sınırları konusunda henüz bahsettiğimiz evrenin sadece %6’sı keşfedilmiştir. Bu yüzden bu soruyu muhtemelen gelecek nesiller cevap bulabilecekler. Bütün evrenin toplam kütlesinin sadece %4 kadarı insanlar, gezegenler ve yıldızlar oluşturmaktadır.

Karanlık Madde Evrenin Yüzde Kaçını Oluşturur? Evrenin Sınırları

Karanlık madde denilen madde evrendeki kütlenin sadece %23 ünü oluşturmaktadır. Geri kalan %73 lük kısmını ise kimse kesin olarak bilememektedir. Bütün her şey öyle planlıdır ki eğer bir yıldız birkaç santim kayarsa kainatın sonu gelebilir. Bütün her şey kusursuz bir şekilde dizayn edilmiştir.

Dünya’nın evrendeki yeri bir nokta kadar bile değildir. Çok küçük bir alanda kalmaktadır. Eğer herhangi birimiz Samanyolu Galaksisi’nden başka bir galaksiye gitmek isteseydi bunu 57 ışık yılında tamamlayabilecekti.

EvrenBahsettiğimiz bu evrenin bu kadar büyük olması hepimizin aklına tabii ki tek bir soruyu getiriyor. Evrende yalnız olamayız, acaba bizden başkaları var mı? Milyarlarca yıldan beri evrenin genişlediğini hepimiz biliyoruz. Ama kimse bu genişleme ne zamana kadar sürecek bilmiyor.

Teknolojinin bu kadar gelişmesi evren hakkında kısa süre sonra her şeyi bilebileceğimiz anlamına asla gelmemektedir. Çünkü evrenin genişliği sadece bir rakam değil birçok farklı faktöre dayanmaktadır. Bu nedenlerden birisi evrenin eni, boyu yani kısacası şeklidir. Hiçbir bilim insanı henüz evrenin ne kadar büyük olduğu konusunda kesin bir rakam verememektedir.

Evrenin 13.8 milyar yaşında olmasını ise mesafe ile ışık hızı arasındaki bağlantıdan dolayı biliyorlar. Çünkü maksimum 13.8 milyar ışık yılı uzaklığındaki bir nesne görülebilmektedir. Bir uçaktan ne kadar uzağı görebiliyorsanız astronomlar ise teleskoplarını kullanarak maksimum bu mesafeyi görebilmektedirler.

Görebilmektedirler dememizden anlayacağınız üzere, daha ileride başka bir şey yok anlamına gelmez. Belki evren daha da yaşlı olabilir. Gözlemlenebilir evren bir küre olarak değerlendirildiğinde 28 milyar ışık yılı çapa sahiptir ama aslında çok az daha büyüktür.

Yazar Hakkında

Leave a comment