Bilim

Fosil Nedir ve Nasıl Oluşur?

Tarafından admin

Günümüz teknolojisi ile artık her şey daha erişilebilir düzeyde. Geleceğe yönelik ciddi adımlar atılırken geçmişten günümüze gelen ve tarihin yapısını oluşturan fosillerde bilim adamlarının ilgisini çekiyor. Birçok meraklı araştırmacı fosil nedir sorusunu sorarken en açık dille açıklamak gerekirse geçmişten günümüze gelen ve hala araştırılabilir düzeyde sağlamlığını koruyan canlı kalıntılarına fosil denir diyebiliriz. Biraz daha bilimsel yaklaşmak gerekirse bir canlının geçmiş tarihten bu yana yer kabuğunda korunmuş olan kalıntılarına ya da izlerine fosil denir.

Fosil Nedir

Bir canlının fosil olarak kabul edilebilmesi için toprak altında milyonlarca yıl kalıp, çevre şartlarına uyum sağlayarak sağlamlığını tamamen yitirmemiş olması gerekmekte. Dış etkenler toprak, kum, kil, kireç ve aklınıza gelebilecek her unsurdan sağlam çıkması gerekmektedir. Bir fosilin tamamen yok olmasını engelleyen en önemli unsur ise toprak altında kaldığı süre boyunca hava ile temasının olmamasıdır. Yaşamı sonlanan canlının bozulmadan milyonlarca yıl dayanmasının sırrı da budur. Toprak altında kalan canlı bazen petrol olarak bazen ise kömür olarak karşımıza çıkar. Bu tarz değişimler genellikle canlının türüne ve ortam şartlarına bağlı olarak değişir.

Hayatı sonlanıp fosilleşmiş canlının günümüz çağında bilim adamlarının araştırmaları sonucu geçmişte yaşam biçimi, beslenme alışkanlıkları ve hatta yaşam sınırlarına kadar detaylı sonuçlara ulaşabilmektedirler. Özellikle reçine gibi saydam yapışkanlar ile kaplanan canlılarda fosiller daha sağlam kalmaktadırlar. Bir mumya gibi koruyup zarar görmesini minimum seviyeye indirirler. Böylece fosil yapının üzerinde araştırma daha detaylı yapılabilmektedir.

Fosil

Fosiller genel olarak toprak altında kalır ancak kutup bölgelerinde buzulların içinde de fosiller bulunmuştur. Buzul içinde kalan fosiller hava ve dış çevre koşullarından tamamen izole olduğundan daha iyi korunurlar. Ancak özellikle toprak altında kalan fosillerde bazen sadece kemikler kalır ve araştırmalar sonucu geçmiş çağlarda hangi canlıya ait ve kaç yıllık olduğu tahmin edilebilir.

Fosil Nasıl Oluşur

Günümüzde yaklaşık çıkarılan 600 – 700 milyon fosil olduğu kabul ediliyor. Derinlemesine yapılan araştırmalarda canlının kökenini, günümüze nasıl geldiğini, ne zaman var olduğunu, hangi tarihte ortaya çıktığını gösteren kanıtlara ulaşılıyor. Yeryüzünün her tarafından toplanan bu fosiller yaşamın başlangıcından bu tarihe kadar yeryüzünde yaşamış canlılar hakkında bilgi veren en önemli kaynaktır.

Yazar Hakkında

Leave a comment