Biyoloji

Galileo Galilei Kimdir?

Tarafından admin

Galileo Galilei Kimdir?

Telekobik astronomi ve modern fiziğin başında olan insanlardan birisi olan Galileo Galilei (1564-1642) bir İtalyan bilim insanıdır. İtalya’da bulunan Pisa şehrinde dünyaya gelmiştir. Döneim en popüler müzikçilerinden birisi olan Vincenzo Galilei’nin öz oğludur. Birinci tahsilini Floransa adlı kentte yapmıştır. Bir süre sonra tıp tahsiline Pisa Üniversitesi’nde başladı. Fakat hiç parası olmadığı için okulu bırakmak zorunda kaldı. Hemen sonrasında matematik bilimine ilgisi artan Galileo Galilei, matematik konusunda yaptığı çalışmalardan kaynaklı Pisa’da profesörlük makamına yükseldi.

Galileo GalileiYüzen tüm cisimlerin, hareket konusunun ve sarkacın tamamen Aristo fiziğine bakılarak değil de daha farklı bir şekilde ele alınmasına inandı. Pisa Kulesi’nin tepesinden aşağıya ağır bir cisim atarak Aristo fiziğini yalanladı. Bu davranışı yıllardır süregelen inancı bozduğu için yaşlı bilim insanları ve profesörleri anlaşmazlığa düşürdü. Bir süre sonra Pisa’yı bırakıp, Padova Üniversitesi’nin matematik kürsüsüne çıktı. Hemen kısa bir süre sonra pratik amaçla kullanıldığında çok faydalı olan pusulayı ticaret amaçlı piyasaya sundu. 1600’lü yıllardan hemen sonra eski zamanlara ait bir termometre, insan kalbinin atış hızını ölçmekte yarayan bir sarkaç ve serbest düşen cisimlerin matematik kanunlarını buldu. Tek hatası düzgün ivmeli hareketin kanunlarıydı. Kısa bir süre sonra ise Hollanda’da teleskopun keşfedildiğini duydu ve kendisi bu icadı biraz daha geliştirerek kendi astronomi gözlemlerinde kullandı.

Hemen sonrasında ay üzerinde bulunan yıldız kümeleri, dağlar ve galaksimiz Samanyolu üzerine tespit ettiği şeyleri yayınladı. Bunlar olurken aynı zamanda Jupiter’in dört farklı uydusu olduğunu kanıtladı. Bu kadar çok ilerlemesi onu Floransa’da saray matematikçisi seviyesine çıkarttı. Bunlardan sonra Venüs’ün devresel hareketlerini ve Satürn’ün kendi şekli hakkında birkaç bilgi paylaştı. Astronomide en popüler sistemlerden olan Batlamyus sistemi üzerinde durdu.

Sonrasında Roma’ya gitmesi gerekti ve orada bulunan Bilim Akademisi’ne üye seçilmiştir. Floransa’ya geri dönerken ise hidrostatik üzerine yaptığı çalışmalar birçok profesörün itirazına uğradı. Ama o pes etmeyip o çalışmalarını ve güneş lekesi üzerine yaptığı eserini yayımlamıştır. Kopernik sistemini savunmuştur. Sonrasında ise Papa 5. Paul tarafından Galileo Galilei’nin kitaplarını tetkik etmek için bir grup kuruldu. Bu grup onun eserlerini yasaklamadı. Tek istedikleri Dünya’nın döndüğü iddiasından vazgeçmesidir.

Galileo Galilei Pratik Bilim Üzerinde Çalıştı mı?

Galileo Galilei, kısa bir süre pratik bilim üzerinde çalıştı ve ilkel mikroskobu geliştirdi. Fakat kısa bir süre sonra gök yüzünde üç kuyruklu yıldızın görülmesi kilisede tartışmaya yol açtı. Arkadaşının papa olmasından aldığı özgüven ve cesaret ile birlikte “İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar” adındaki eserini yayınlamıştır. Fakat bu eser daha önce kendisine yapılan uyarılar ile çeliştiği söylendiğinden dolayı mahkemeye gitmesine sebep olmuştur. Kitabı karar doğrultusunda yasaklandı ve müebbet hapse maruz kaldı. 70 yaşına bastığında hapse giren Galilei’nin gözleri hastalandı ve kör oldu ardından 8 sene sonra hapiste ölmüştür. Galilei, Jüpiter hakkında verdiği bilgiler için Güneş Sistemi Nedir? Gezegenler ve Uyduları Nelerdir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Leave a comment