Astronomi

Gezegenler ve Gezegenlerin Özellikleri

Tarafından admin

Gezegenler ve Gezegenlerin Özellikleri

Gezegenlerin özellikleri güneş ile aralarındaki uzaklığına bağlı olarak çekim kuvveti, yörünge hızı gibi değişkenlikler gösterir. Güneş sisteminde güneşe olan uzaklık bakımından en uzak Plüton en yakın ise Merkür’dür. Bilmesek.com ailesi olarak sizler için araştırma yaparak daha detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Karasal Gezegenler ve Özellikleri

Merkür Gezegenlerin Özellikleri

Güneş sistemi içerisinde yer alan Merkür, güneşe en yakın ve en küçük gezegen olarak bilinir. Yaklaşık 88 dünya gününe eşit yörüngesi süresi ile güneş sistemi içinde yer alan diğer gezegenlerden daha hızlıdır. Dünyadan bakıldığında kendi yörüngesi etrafında 116 günde hareket ettiği görülür. Bilinen hiç doğal uydusu yoktur. Adını Tanrı’ların habercisi Roma Tanrı’sı Merkür’den alır. Atmosferi çok incedir ve bundan dolayı ısı değişimleri güneş sistemindeki diğer tüm gezegenlerden daha fazla günlük olarak değiştir. Bazı ekvator bölgelerinde gece -173 derece iken gündüz 427 dereceye kadar değişir. Kutuplar sürekli olarak -93 derece altındadır. Merkür’ün ekseni güneş sistemindeki en küçüğüdür ancak Merkür’ün dış merkezi güneş sistemindeki bilinen tüm gezegenlerden büyüktür. Gün ötede güneşe günberi de olduğundan bir buçuk kadar daha uzaktır. Dünyanın uydusu Ay ile olan benzerliği yoğun olarak kraterli olmasından kaynaklıdır. Bu milyarlaca yıldır jeolojik olarak etkin olmadığını gösterir. Merkür güneş ile 3.2 rezotansa gelgitsel ya da çekimsel kilitlidir ve güneş sisteminde eşsiz bir yörüngededir. Duran yıldızlara göre güneş etrafındaki her iki devrine karşılık kendi eksininde üç defa döndüğü görülür. Merkür gökyüzünde sabahları ya da akşamları görülebilir. Ancak gece karanlığın tamamen çöktüğü saatlerde görülemez. Merkür Dünya’dan bakıldığında parlak bir nesne olarak görülür. Buna rağmen güneşe olan yakınlığı ile Venüs’ten görünmesine göre daha zordur. Güneşe çok yakın olan Merkür’ü gözlemlemek oldukça güç olmasına rağmen 1800 yıllarında ayrıntılı bir gözlem gerçekleşmiştir.

merkür

Merkür Gezegeni Özellikleri Nedir

Gündüz sıcaklığı: 500 derece civarı
Gece sıcaklığı: -175 derece civarı
Gün uzunluğu: 58 gün 15 saat 30 dakika
Güneşe uzaklığı: 57.910.000 km
Yüzölçümü: 460.200.000 km²
Yarıçap: 2.440 km
Yüzölçümü: 74.800.000 km²
Kütle: 3,285E23 kg (0,055 M⊕)
Uydu sayısı: 0 (bilinen uydusu yoktur)

Venüs Gezegenlerin Özellikleri

Venüs, güneş sistemi üzerinde güneşe en yakın ikinci gezegendir. Yüzeydeki 482 derece sıcaklığı ile kurşunu bile eritebilirsiniz. Güneş sisteminde yer alan gezegenler içinde yaşama imkan tanımayan kütlelerden biridir. Venüs’ün yüzeyindeki bulut örtüsü nedeni ile yıllarca sırları da içinde barındırmıştır. 1960 ve 1970 yılları içinde NASA, Mars gezegenini keşfe gittiği sıralarda Sovyetler Birliği ise Venüs’e ulaşmak için roket fırlattı. Bu roket aracılığı ile Venüs’ün dış yüzey fotoğraflarına ulaşıldı. Bu fotoğraflar neticesinde edinilen bilgiye göre yüzeyin %85’i sönmüş volkanlar ve katı lavla kaplı olduğu belirlenmiştir. Bulutları ise sülfürik asitten oluşmuştur.

Venüs gezegeninde basınç dünyadaki basınca göre 90 kat daha fazladır. Gizemli sır perdesi kalktıkça ilginç bilgilerde gün ışığına çıkıyor. Bunlardan biride sıcaklığı. Atmosferinin neredeyse tamamının karbondioksit bulutu ile kaplı olan Venüs, bu tabaka ile sera etkisi oluşuyor ve ışığı geçirip ısıyı tutuyor. Dünya yüzeyinde karbondioksit değerinin artışı ile sıcaklığında artışı gözlemlenir. Ancak Venüs’te oluşan atmosfer seri etkisi yaptığı için sıcaklık üst sınırlara çıkmıştır. Karbondioksit bulutu ile kaplı olan gezegenden güneş ve yıldızları görmek ise imkansızdır. Venüs’e ulaşan ışıklar bulutlar tarafından emilerek yarısı yok oluyor. Ayrıca bu bulutlar içinde mikroskopik organizmaların olabileceği iddia ediliyor. Ayrıca Venüs gezegenin güneş sistemi içerisinde ters yöne dönen tek gezegendir.

Venüs

Venüs Gezegeni Özellikleri Nedir

Sıcaklığı: 400 derece civarı
Kendi etrafında dönüşü: 243 gün
Güneş çevresinde dönüşü: 224 gün
Güneşe uzaklığı: 108.200.000 km
Yarıçap: 6.052 km
Yüzölçümü: 74.800.000 km²
Kütle: 4,867E24 kg (0,815 M⊕)
Uydu sayısı: 0 (bilinen uydusu yoktur)

Dünya Gezegenlerin Özellikleri

Güneş sistemi içindeki belki en harika gezegen Dünya. Doğal yaşam koşulları ve iklime uygun sıcaklık değişimleri ile her canlı organizmaya ev sahipliği yapabilecek tek gezegen. Güneşe en uygun yerde duran Dünya’mız güneş çevresinde 365 gün 6 saat gibi bir sürede dönmektedir. Kendi ekseni etrafında ise 23 saat 56 dakika 4 saniye olarak ölçülmüştür ve 24 saat baz alınarak uygulanmaktadır. 1 tane doğal uydusu olan gezegenimizin çapı ise 12.742 km’dir.

Dünya

Dünya Gezegeni Özellikleri Nedir

Sıcaklığı: Coğrafi konumlara ve mevsimlere göre değişiklik gösterir.
Kendi etrafında dönüşü: 23 saat 56 dakika 4 saniye (24 saat olarak baz alınır)
Güneş çevresinde dönüşü: 365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniye
Güneşe uzaklığı: 149.600.000 km
Yarıçap: 6.371 km
Yüzölçümü: 510.100.000 km²
Kütle: 5,972E24 kg
Uydu sayısı: 1 (Ay)
Nüfus: 2016 Dünya Bankası verilerine göre 7,442 milyar

Mars Gezegenlerin Özellikleri

Komplo teorilerinin ardı arkası kesilmeyen gezegen Mars. Mars hakkında zaman zaman yaşam var, su var ya da bitki örtüsü var gibi söylemler hala sırrını korurken, ABD’li Dr. John Brandenburg’un teorisi ile bambaşka boyutta incelemek gerekiyor. Plazma fizikçisi ABD’li Dr. John Brandenburg bir haritayı okuyabilen herkes nükleer patlama alanlarını görebilir ifadesi ile ortaya kızıl gezegenin tarihi konusunda çok ilginç bir iddia attı. ABD’li doktora göre bu nükleer patlamaların sonucunda şiddetli şok dalgaları kızıl gezegende 2 farklı bölgede oluşmuştur. ABD’li Dr. John Brandenburg Mars’ta iki büyük nükleer patlamanın gerçekleştiğini ve NASA tarafından yayınlanan fotoğraflardaki arkeolojik kalıntıların antik Mars’lılara ait olduğunu ayrıca Mars’taki antik medeniyetlerin daha ileri teknolojiye sahip bir tabirle uzaylılarca yok edildiği iddia ediyor.

Mars benzerlik olarak oldukça Dünya’ya benzemektedir. Demir oksitten oluşan bu gezegenin kızıl gezegen denmesi de buradan gelir. Sıcaklık değeri ortalama -80 -160 derece ortalaması ile oldukça soğuk bir yerdir. Her ne kadar su var gibi teoriler ortaya atılsa da net bir kanıt olmadığından Mars’ta su yok diyebiliriz. Sert rüzgarlar ve kum fırtınaları kızıl gezegende oldukça fazla olduğu açıklanmıştır. Dünya’ya göre oldukça ince atmosfere sahip olduğundan ısı değeri düşüktür. Bilinen iki uydusu vardır.

Mars

Mars Gezegeni Özellikleri Nedir

Sıcaklığı: -80 -160 derece arası
Kendi etrafında dönüşü: 24 saat 37 dakikada
Güneş çevresinde dönüşü: 687 gün
Güneşe uzaklığı: 227.900.000 km
Yarıçap: 3.390 km
Yüzölçümü: 144.800.000 km²
Kütle: 6,39E23 kg 0,107 M⊕
Uydu sayısı: 2 (Phobos ve Deimos)

Gaz Gezegenler

Jüpiter Gezegenlerin Özellikleri

Jüpiter, dış gezegenler yani gaz yapılı gezegenler sınıfındadır. Güneş sistemi içindeki en büyük gezegen olma özelliği ile diğer gezegenlerden ayrılmaktadır. İlk kez 1610 yılında teleskopla gözlemlenen Jüpiter, 4 uydusu ile yörüngede yer alır. Jüpiter neredeyse gazlardan oluşur. 644 km hızla esen rüzgarlar ve Dünya’dan iki kat büyük fırtınalardan oluşur. Bu gezegen diğer bütün gezegenlerin oluşumuna ışık tutabilir ve bu yüzden rehber gezegen Jüpiter olarak anılır.

Dünya’dan 1323 kat daha büyük ve muhtemelen henüz katı yüzeyi bulunmayan Jüpiter, 145.000 km uzağımızdaki bir gaz ve sıvı topudur. Kütle olarak Ayrıntılı araştırmalar neticesinde Jüpiter’deki yıldırımlar Dünya’daki yıldırımlardan 1000 kat daha güçlü ama teleskoplardan görülemeyecek kadar zayıf olduğu açıklanıyor. Jüpiter yüzeyinde görülen büyük kırmızı leke saatte 400 km hızla esen tek bir muazzam fırtına. Kırmızı leke o kadar büyük ki Dünya’yı üç kere yutabilir.

Jüpiter

Dev gezegen Jüpiter’in yörüngesinden 63 uydusu vardır. Jüpiter hakkında en çok merak edilen Jüpiter nasıl oluştu, şiddetli fırtınaları nereden güç alıyor ve uyduları jeolojik açıdan neden bu kadar aktif.

Jüpiter Gezegeni Özellikleri Nedir

Sıcaklığı: -140 derece civarı
Kendi etrafında dönüşü: 10 saat
Güneş çevresinde dönüşü: 12 yıl
Güneşe uzaklığı: 778.500.000 km
Yarıçap: 69.911 km
Yüzölçümü: 6,142E10 km²
Kütle: 1,898E27 kg (317,8 M⊕)
Uydu sayısı: 4 (Europa, Callisto, Ganymede ve Io adlı 4 uydu olduğunu açıklamıştır.)

Satürn Gezegenlerin Özellikleri

Gezegen ve özellikleri sıralamasında Satürn güneş sistemi içinde altıncı sıradadır. Hidrojen ve Helyum gazları ile kaplı olan Satürn, 60.398 km yarı çapı ile neredeyse Jüpiter kadar büyük bir gezegendir. Satürn gazlardan oluşan bir gezegen olmasına rağmen bilim adamları çekirdeğinin kayalardan oluşabileceğini düşünmektedirler.

Satürn

Çıplak gözle Dünya’dan gözlemlenebilen beş gezegenden biridir. Satürn etrafında çok ihtişamlı bir halka sistemi bulunmaktadır. Kalınlıkları ise on metre il birkaç yüz metre aralığındadır. Ayrıca toz ve kaya parçacıklarından oluştuğu biliniyor. Adını mitolojide Jüpiter’in babası olan Satürn’den almıştır. Satürn güneş sistemi içinde yoğunluğu en düşük gezegendir. Dünya’nın okyanuslarında yüzebilecek kadar hafiftir. Bu gezegen üzerinde saatte 1800 km’yi bulan rüzgarlar esmektedir. Satürn’ün güneş etrafında dönmesi 29.4 yıl sürer. Satürn’ün bilinen 62 uydusu bulunmaktadır. Satürn’ün atmosferi çok kalın ve yer çekimi çok düşüktür.

Satürn Gezegeni Özellikleri Nedir

Sıcaklığı: -180 derece civarı
Kendi etrafında dönüşü: 10 saat
Güneş çevresinde dönüşü: 29.5 yıl
Güneşe uzaklığı: 1,433E9 km
Yarıçap: 58.232 km
Yüzölçümü: 4,27E10 km²
Kütle: 5,683E26 kg 95,16 M⊕
Uydu sayısı: 62 (Bilinen 62 ama bazı kaynaklara göre 63 uydusu vardır.)

Uranüs Gezegenlerin Özellikleri

Teleskop üreticisi olan Alman astronom William Herschel tarafından 1781 yılında keşfedilen Uranüs, güneş sistemi içinde yedinci gezegen olup 2.80 milyar km güneşe uzaklığı vardır. Güneş çevresinde 84 yılda dönüşünü tamamlayan Uranüs, kendi çevresinde 11 saatte dönüşünü gerçekleştiriyor. Kütle olarak Dünya’dan 15 kat büyük olan Uranüs -214 yüzey sıcaklığı ile de Dünya’dan oldukça farklı bir ısıya sahiptir. Atmosferi hidrojen, metan ve helyum gazı ile kaplı olan gezegenin 5000 km büyüklüğünde atmosfer tabası vardır. Ariel, Miranda, Oberon, Umbriel ve Titania en büyük uydularından olup toplamda 27 uyduya sahiptir. En uydularının çapı yaklaşık 500 ile 1600 km arasında değişen büyüklüğe sahiptir.

Uranüs

Uranüs Gezegeni Özellikleri Nedir

Sıcaklığı: -214 derece civarı
Kendi etrafında dönüşü: 17 saat
Güneş çevresinde dönüşü: 84 yıl
Güneşe uzaklığı: 2,871E9 km
Yarıçap: 25.362 km
Yüzölçümü: 8,083E9 km²
Kütle: 8,681E25 kg 14,54 M⊕
Uydu sayısı: 27 (Miranda, Titania, Umbriel, Oberon ve Ariel en büyük uydularıdır)

Neptün Gezegenlerin Özellikleri

Güneş sistemi içinde uzaklık olarak sekizinci sıradaki gezegen Neptün, mavi rengi ile içinde barındırdığı bilişimle alakalıdır. Atmosferinde su da bulunan gezegenin helyum, hidrojen, amonyak ve metan da vardır. Atmosfer yapısına da bakınca anlaşılacağı gibi gezegenin katı bir yüzeyi yoktur. Güneş ile uzaklığı 4.5 milyar km olup Dünya ile arasında 4288 km vardır. Ortalama -200 derece olan sıcaklığı ile güneş çevresinde 165 yılda dönüşünü tamamlarken, kendi çevresinde 16 saatte turunu tamamlamaktadır. Neptün gezegeni özellikleri kısaca şu şekildedir.

Neptün

Neptün Gezegeni Özellikleri Nedir

Sıcaklığı: -200 derece civarı
Kendi etrafında dönüşü: 16 saat
Güneş çevresinde dönüşü: 165 yıl
Güneşe uzaklığı: 4,495E9 km
Yarıçap: 24.622 km
Yüzölçümü: 7,618E9 km²
Kütle: 1,024E26 kg 17,15 M⊕
Uydu sayısı: 13

Plüton Gezegenlerin Özellikleri

Güneş sistemi içindeki son gezegen olan Plüton, 2006 yılınca Uluslararası Gökbilim Birliği tarafından cüce gezegen olarak sınıflandırılmasına karar vermiştir. Tam da bu karar yılında Dünya’dan piyano büyüklüğünde tasarlanmış bir uzay aracı Plüton’a doğru yola çıktı. Uyduya verilen isim New Horizons yani Yeni Ufuklar. Bu uzay aracı ile güneş sisteminin en dışından fotoğraflar gönderen uzay aracı, ilk gelen bilgiler neticesinde gezegenin tahmin edilenden daha büyük olduğunu ortaya koyuyor.

Plüton

Plüton Gezegeni Özellikleri Nedir

Sıcaklığı: -200 derece civarı
Kendi etrafında dönüşü: 6 gün 9 saat 17 dakika
Güneş çevresinde dönüşü: 248 yıl
Güneşe uzaklığı: 5.91E9 Km
Yarıçap: 1.188 km
Yüzölçümü: 16.55E9 km²
Uydu sayısı: 3

Gezegenlerin Boyutlarının Karşılaştırılması

Gezegenlerin Özellikleri

Gezegenlerin Boyutlarının Karşılaştırılması

Gezegenlerin Karşılaştırılması

Yazar Hakkında

Leave a comment