Sağlık

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Tarafından Gamze

Göğüs büyütme ameliyatı yani silikon ameliyatı son dönemlerde oldukça popüler ve çağımız kadınlarının gereksinimi haline geldi. Her ne kadar spor yapılsa da beslenmeye dikkat edilse de bazen biz kadınları fazlası ile rahatsız eden bir durum olarak bizlerle varlığını sürdürmekte. Peki göğüs büyütme ameliyatı ya da silikon ameliyatı bu derdimize çare mi, tamamen dertlerimizden kurtulacak mıyız bu yazımızda biraz inceleyelim.

Göğüs büyütme ameliyatı göğüslerin dolgunluğunu ve buna bağlı olarak şeklini değiştirmek için uygulanan cerrahi operasyonlardır. Dünyanın her yerinde kabul görmüş göğüs büyütme ameliyatı kadınlar arasında en çok tercih edilen estetik operasyonların başında yer alır. Aynı zamanda estetik ameliyat anlamında en çok başarı elde edilen de yine göğüs büyütme ameliyatı olarak kabul görür.

Küçük göğüslerinizden şikayetçi iseniz en kalıcı çözümlerin başında göğüs büyütme ameliyatı yani silikon ameliyatı gelir. Gebelik döneminde oluşan kilolar ve vücut şeklinin bozulması, emzirme, ani kilo alma ve ani kilo verme gibi sebeplerden dolayı göğüsler hacmini kaybedebilir ve şekli bozulabilir. Göğüslerin birbirine olan uyumu ve asimetri durumu da bu sebeplerden bozulur.

Göğüs büyütme ameliyatı

Göğüs Büyütme Silikon Ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı yani silikon ameliyatı göğüslerin büyütülmesi, şekillenmesi ve düzeltilip belli dogunluğa erişmesi için yapılan bir ameliyattır. Ameliyat göğüs kaslarına veya meme dokusunun içine farklı yöntemlerle silikon protezin yerleştirilmesi ile gerçekleşen estetik operasyondur. Bu silikon protezler sağlık açısından zararsızdır ancak dışarıdan vücut içerisine ameliyat ile eklenen bir nesne sizleri başlarda rahatsız edebilir. Ancak bu silikon inert denilen bir maddedir. Vücut kimyanızı bozacak herhangi bir etkileşime girmez. Yapısı ağır şiddet görmedikçe ya da sert darbe almadıkça bozulmaz.

Bu silikonlar içinde bulunan maddeye göre ikiye ayrılır. Silikon içeren protezler ve kohezif silikon içeren protezler.

Sıvı silikon içeren protezler

Silikon içeren protezler yumuşak bir yapıya sahiptir ve akıcı özelliği vardır. Sıvı silikondur. Sıvı silikon tercih edenlerin başlıca sebebi yumuşak yapısı sayesinde daha doğal bir yapı sergiler. Dışarıdan bakıldığında ya da elle kontrol edildiğinde göğüs büyütme ameliyatı olduğunuz pek anlaşılmaz.

Kohezif silikon içeren protezler

Kohezif silikon içeren protezler, sıvı silikon içeren protezler kadar yumuşak değildir. Daha koyu ya da sert açıklaması uygun olacaktır. Daha koyu bir kıvamı vardır ve sıvı silikonlar gibi akıcı değildir. Dışarıdan bakıldığında bunda da pek bir fark görünmese de elle kontrol edildiğinde göğüs büyütme ameliyatı olduğunuz ya da bir operasyon geçirdiğiniz fark edilir.

Silikon ameliyatları her ne kadar bu kadar sorunsuz gibi görünse de bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Her şeyden göğüs büyütme ameliyatı sonrasında görsel olarak nasıl duracağı ve nasıl bir şekil alacağı. Bunun için silikonların yapısı ve şekli çok önemlidir. Genelleme yapacak olursak silikonlar yapısına göre ikiye ayrılır. Bunlar yuvarlak silikonlar ve anatomik yani damla silikonlar olarak seçim hakkınız doğar.

yuvarlak silikon

Yuvarlak silikonlar: Yuvarlak silikonlar yarım küre şeklinde oldukça dolgun görünüme sahiptir. Dekolte seven kadınların en çok tercih ettiği silikon yuvarlak silikondur. Her ne kadar doğallıktan biraz uzak olduğu konusunda tartışmalar olsa da özellikle dekolte seven kadınlar için ideal seçim diyebiliriz. Bu silikonlar göğüslerin üst kısmında oldukça dolgun göründükleri için çekici bir hava estirir.

damla silikon

Damla silikonlar: Anatomik yani damla silikonlar adından da anlaşıldığı gibi damla görünümüne sahip olan silikonlardır. Görüntüsü daha doğaldır. Göğüs büyütme ameliyatı ya da silikon ameliyatı olduğunuz pek kimsenin dikkatini çekmez. Yuvarlak silikonlar gibi üstten dolgunluk vermez. Damla silikonlar yapısı gereği altta dolgunluk oluşturur. Kadınların bir kısmı daha doğal göründüğü için bu silikon şeklini tercih eder.

Silikon göğüs

Silikon yerleşim şekilleri olarak kas üstüne ve kas altına şeklinde ikiye ayrılır. Silikon ameliyat esnasında meme ile göğüs kası arasına yani göğüs kasının üstüne veya göğüs kası ile kaburga kemikleri arasına yani göğüs kasının altına yerleştirilir.

Göğüs kasının altına yerleşim: Kas altına yerleştirilen silikon daha doğaldır ve elle dahi kontrol ettiğinizde üzerindeki kas tabakasından dolayı hissedilmesi zordur. Dış kenarları pek belli olmaz. Bundan dolayı doğal görünüm kazanır.

Göğüs kasının üzerine yerleşim: Kas üstüne yerleştirilen silikon, kas altına yerleştirilen silikon kadar doğal değildir. Elle kontrol edildiğinde silikon hissedilebilir. Oldukça dolgun görünür ve dışarıdan bakıldığında dış kenarları belirgin şekilde fark edilir. Pek doğal göründüğü söylenemese de top şeklindeki yapısı ile çekici bir görüntü elde edilir.

Göğüs büyütme ameliyatı ya da diğer adıyla silikon ameliyatı üç temel yolla vücuda yerleştirilmektedir.

Meme başı alt kenarı: Meme başından her ne kadar silikon yerleşmesi güç gibi görünse de bazı uzmanlar bu şekilde operasyon gerçekleştirmektedir. Meme başı çevresinde areola adında kahverengi alanın alt kısmından ortalama 4 cm uzunlukta yarım çember kesilir. Süt bezlerinin bulunduğu bu bölgeden protez yerleştirilir.
Bu yöntem her ne kadar uygulanan bir yöntem olarak görünse de hastaların pek tercih ettiği yöntem değildir. Protezin yerleşimi için kesilen yerde süt bezlerinin kesilmesi genç kızların ve doğum yapacak kadınların doğum sonrasında emzirme işlevini olumsuz etkileyebilir ve sütün azalması gözlemlenebilir. Ayrıca meme başında oluşabilecek uyuşukluk ve sinir zedelenmesi nadir de olsa görünebilir. Bu durum bazıları için geçici bir problem olsa da bazıları için kalıcı da olabilir. Görsel olarak kesilen yerde az da olsa iz kalması can sıkıcı bir durum olarak karşı karşıya kalmanıza sebep olacaktır.

Meme alt kenar çizgisi: Meme alt kısmından ortalama 4 cm uzunluğunda kesik atılır. Protez buradan uygulanarak yerleştirilir. Bu yöntemde süt bezleri zarar görmez ve etkilenmez. Doğum sonrası emzirme ve sütte azalma gibi problemlerle karşı karşıya kalmazsınız. His kaybı oluşmaz ve sinir zedelenmesi hemen hemen yaşanmaz. Kesik hafif iz bırakır ama alt kısımda olduğu için görsel açıdan rahatsız etmez.

Koltuk altı: Koltuk altında yer alan deri çizgilerinden yine ortalama 4 cm kadar kesilerek göğüs altına doğru silikon için tünel hazırlanır. Buradan silikon protezi (genellikle) kas altına yerleştirilir. Bu yöntem özellikle kas altına yerleştirildiğinde enfeksiyon gibi riskler olumsuz etkiler yok denecek kadar aza indirilir. Ameliyat sonrası koltuk altında kalan kesik, derinin katlanma noktasında olduğundan yara izi belli olmaz ve çizgiler içinde kaybolur. Süt bezlerine herhangi bir zararı olmadığından hamilelik sonrası emzirmede ve sütte herhangi bir problemle karşılaşmazsınız. Meme başı duyusunu sağlayan sinirin zarar görmesi çok nadirdir ve yok denece kadar azdır.

Meme büyütme ameliyatında uygulanan tekniklerin karşılaştırması

Meme büyütme ameliyatında uygulanan tekniklerin karşılaştırması

İzsiz Göğüs Büyütme Ameliyatı

İzsiz göğüs büyütme ameliyatı koltuk altı uygulanan teknikle daha mümkün hale gelmiş durumda. Koltuk altında kesilen 3-4 cm’lik kesik en küçük iz bırakmaması adına özel aletler yardımı ile izsiz göğüs büyütme ya da izsiz meme büyütme adı ile gerçekleştiriliyor. Özel alet ve ekipmanlarla gerçekleştirilen bu operasyonlarda koltuk altında 1,5 cm’lik kesik uygulanıyor ve izler birkaç ay içinde oldukça siliniyor ya da ortalama bir yıl sonra görünmeyecek şekilde kayboluyor. Ameliyat yarası 1,5 cm’lik kesiğin çok küçük olmasından dolayı iyileşmesi de buna bağlı olarak çok daha hızlı ve sıkıntısız gerçekleşiyor.

Ameliyat sonrasında istenilen sonuç genelde alınır ancak olumsuz bir durum olması bazı durumların eksik ya da yeteri kadar gözden geçirilmediğinden kaynaklıdır. Bunlar göğüs gelişiminde şekil bozukluğu, var olan göğüs ölçüleri ve büyüklüğü, göğüs kafesinin yapısı, meme dokusunun yapısı (gevşeklik, dolgunluk, kalınlık), göğüs dokusunun sarkık olması, cildin yapısı, meme tabakasının genişliği, göğüs yapısı (şekli, büyüklüğü, simetrisi).

Göğüs büyütme ameliyatı öncesi operasyon planı

Göğüs büyütme ameliyatı olmaya karar verdiğinizde artık detayları ince ince gözden geçirmeniz gerekmektedir. Ameliyat kesiğinin nereden atılacağı, silikon protezin nereye yerleştirileceği, hangi tip protez uygulanacağı gibi önemli konuları ameliyat öncesi kesinlik kazandırmanız gerekmektedir. Ayrıca sağlığınız için kesinlikle FDA (American Food and Drug Administration) tarafından onay almış silikon protezlerinin kullanılmasına dikkat edin. Göğüslerde deformasyon ve sarkma gibi problemleri olmayanlar için koltuk altından giriş yapılarak silikon protezin yerleştirilmesine ve yeni teknik, alet ve ekipmanların kullanılarak 1,5cm’lik kesikle iz kalmadan göğüs büyütme ameliyatı gerçekleştirmesine ve böylece hem daha hızlı iyileşme yaşanmasına hem de estetik açıdan daha temiz bir görüntü oluşmasına fırsat verin.

Ameliyat olacağınız hastane şartları ve hijyeni yeterli seviyede olması gerekir. Göğüs büyütme ameliyatı genel anestezi ile yapılması gerekir. Ameliyat uygulanacak tekniğe göre yarım saat ile 1,5 saat arası değişmektedir. Ameliyat sonrası bir süre yattıktan sonra ayağa kalkıp dolaşmanız mümkün. Ameliyattan sonra çoğu hasta ortalama 4-5 saat gibi kısa sürelerde evine gidebilecek kadar rahat hisseder. Ancak her ihtimali göz önünde bulundurup 1 gün istirahat etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Ameliyat sonrası ağrılar genelde küçük çaplı olur. Hissedilen ağrılar genellikle ağrı kesici haplarla dahi kontrol altına alınacak kadar hafiftir. Ameliyat sonrası ameliyatta atılan kesikten dolayı şişme (ödem) oluşabilir. Morarma gibi durumlar genelde normal karşılanır ve 10 gün gibi sürede normale döner ancak doktorunuza bu konuda mutlaka danışmanızı öneririz çünkü herkeste farklılık gösterebilir. Göğüs büyütme ameliyatı, estetik bir operasyon olduğundan görsellik önemlidir ve buna uygun şekilde estetik dikiş denilen kendiliğinden eriyen gizli dikişler atılır. Böylece dikiş aldırma gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşmazsınız. Günlük işlerinizi rahatlıkla görebilir ve yatak istirahatı gibi durumlar yaşamak zorunda kalmazsınız. Can sıkıcı olarak görebileceğimiz konu göğüs bölgesinde 2 hafta kadar bandajların kalacak olmasıdır. Yaranın iyileşmesi 15 günü bulacağından bu süre biraz can sıkacaktır ancak sonrasında günlük yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilecek, uçak seyahati, havuz ve deniz gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceksiniz.

Silikon patlar mı diye çok merak edilen ve tamamen şehir efsanesine dönen bir konu var. Arkadaşlar silikon normal şartlarda patlamaz. Trafik kazası, bıçaklanma ya da sivri bir şeyin göğüse isabet edip delmediği sürece patlamaz. Bazı kadınların korkusu eşinden kaynaklanıyor. Eşim çok sıkıyor patlar mı diye sorulara da denk geldim. Patlamaz eşiniz sıktı diye patlayacak kadar kalitesiz bir şey değil. Ayrıca kaza ya da sivri cisimle verilen zararda patlamış olsa dahi bu vücuda yayılacak bir şey değil. Doku dağılmaz ve elle sıkıldığında patlamaz.

Göğüs büyütme ameliyat fiyatları

Göğüs büyütme ameliyatı için tam olarak bir rakam vermek mümkün değildir. Fiyata etki eden silikonun markası, silikon modeli, uygulama şekli, hastane seçeneği ve doktorun talep ettiği ücret gibi faktörler fiyatlarda farklılıklar göstermesine sebep olur. Göğüs büyütme ameliyatı, silikon ameliyatı fiyatlarının bu kadar değişken olmasının sebebi budur. Bu konuda farklı doktorlarla görüşerek yukarıda anlattığımız detayları inceleyin ve fiyat alın.

Not: Hiçbir şey sağlığınızdan kıymetli değildir. Bunun için mutlaka uzman doktor ve hastaneleri tercih ediniz. Ayrıca göğüs büyütme ameliyatı, göğüs dikleştirmek için gerçekleşmez. Göğüslerinizin sarkmasından şikayetçi iseniz göğüs dikleştirme ameliyatı konumuzu incelemenizi tavsiye ederim.

Meme büyütme ameliyatı fiyatları
Meme büyütme fiyatları oldukça değişkendir. Kullanılacak silikonun markası, modeli, ameliyat olmak istediğiniz hastane tercihiniz fiyatlar üzerine farklılıklar gösterir. Maliyet konusunda kesin fikir sahibi olmanız için doktorunuzla yapacağınız görüşmeniz gerekir.

Yazar Hakkında

Leave a comment