Sağlık

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Tarafından Gamze

Göğüs dikleştirme ameliyatı en az göğüs büyütme ameliyatı kadar gerekli olduğu durumlar var. Hayat şartları kadınların kendine olan güvenini yıktığında kendisi ile barışık olanlar bunu kolaylıkla atlatabilirken kendini beğenmeyen ya da kusurlarını takıntı haline getiren kadınların bunu atlatması oldukça zor. Bu konuda en çok sorun yapılan konu ise dış görünüş oluyor. Haliyle bir kadın için dişiliği simgeleyen göğüsler ise önemli bir yer elde ediyor.

Göğüsler dişiliğin simgesidir ve bazen istenilen dolgunluğa ve ölçülere sahip olmasalar bile diri ve dik göğüs herkeste olması gerektiği bilinen bir gerçek. Bu sarkmalar bazen doğum sonrası boşalan memelerden bazen kilo alıp vermeden kaynaklı oluşabiliyor. Bu gibi durumlarda göğüs büyütme ameliyatı bir çare gibi ilk akla gelse de burada asıl ihtiyaç olunan göğüs dikleştirme ameliyatı.

Göğüs dikleştirme ameliyatı

Göğüsteki Sarkma Derecesi ve Hazırlıklar

Göğüs dikleştirme ameliyatı için öncelikle göğüs sarkması ne kadar olduğu tespit edilir. Bu memelerdeki sarkmalar farklı şekilde derecelendirilir. Genel olarak sarkma meme başının, nene altı çizgisinin yani göğüs altı kıvrımının hizasına ya da biraz daha aşağısında olması şeklinde ifade edilir.

1. derece sarkma yani hafif sarkma, sarkıklık meme altı çizgisi hizasında ya da yakınında ise bu adı alır. Böyle bir durumda areola adında kahverengi kısım çevresinden bir doku çıkarılarak dikleştirme sağlanır.

2. derece sarkma yani orta sarkma, meme başı, meme altı çizgisinden 2-3 cm aşağısında ise bu adı alır. Böyle bir durumda daha fazla deri çıkarılarak, gerçek anlamda göğüs dikleştirme ameliyatı yapılır. Areola kahverengi alan çevresinde bir kesi olduğu gibi göğüsün altına inen dik bir iz de olacaktır. Bazı durumlarda bu iz küçük t şeklinde uygulanabilir. Meme ucu, meme altı çizgisinden 3 cm’den daha aşağıda ise 3. derece sarkma yani ileri derece göğüs sarkması denir ve bu kadınların en zor kaldığı durumlardan birisidir.

meme dikleştirme ameliyatı, göğüs dikleştirme, göğüs toparlama

3. derece sarkmalarda ters-T şeklinde iz kalan mastopeksi uygulanır. Operasyonda meme altından yatay bir iz daha kalacaktır. Ama bu tekniğin faydası memenin çok hoş bir yapı alacak olması ve yuvarlak şekil çıkacak olmasıdır. Dikey metod kullanımında meme alt kısmında biraz pot oluşacak olması muhtemeldir. Bu oluşan pot ya da deride oluşan fazlalık 1 yıla dağılarak gidecektir. Şayet tamamen yok olmazsa lokal anestezi uygulanarak ufak bir operasyonla potluk ya da deri fazlası elips şeklinde çıkarılarak olması gereken potluk verilir.

Silikon ameliyatları ve dikleştirme ameliyatları sonrasında yapılan kesiklerde oluşan dikişler estetik dikiş dediğimiz kendiliğinden eriyen gizli dikişlerdir. Bu dikişleri aldırmak gibi sıkılı uğraşlar gerekmez. Ayrıca ameliyat sonrası oluşacak izler başta kızarıklık ve kırmızımsı bir renk olmakla berabere ilerleyen aylarda yumuşak bir hal alacaktır ve renkleri normal ten rengine dönecektir. Yaklaşık 1-2 sene sonrasında dışarıdan belli belirsiz bir hal alacak. Burada güzel olan sütyen ve bikini giydiğinizde izler içeride kalacağından bunları fark etmek pek mümkün olmayacaktır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Göğüs dikleştirme ameliyatları genel anestezi uygulanarak yeterli ekipmanlara ve uzmanlara sahip hastane ortamlarından ortalama 2,5-3 saat arası sürer. Ameliyat bitiminde ağrı çok fazla olmasa da hiç yok değildir ancak ağrı kesicilerle bunları dindirmek mümkündür. 4-5 günlük ameliyat bölgesinde şişlik oluşur ancak bu şiş 1 hafta gibi sürede inmeye başlar ve iyileşme hızlanır. Burada ameliyat olan kişinin hijyene ve pansuman konusuna dikkat etmesi gerekir. Pansuman dikişlerin olduğu yerin temizliğini sağlar ve ortama 2 hafta gibi sürede dikişler iyileşir. Dikişler estetik dikiş olduğu için dikiş aldırma gibi sıkıntılara girmez.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası ilk zamanlar göğüsler ciddi anlamda dik ve yukarıda duracaktır. 1 ay geçtikten sonra göğüs altı kıvrımı doğal hale gelecek ve daha doğal bir görüntü kazanacaktır. Günlük hafif işleri yapmasına engel yok ancak iş hayatında bir kadın için 3-4 gün istirahat etmek uygun olacaktır. Ayrıca spor yapan kişiler ağır spor egzersizlerinden uzak durmaları sağlıkları açısından faydalı olacaktır. Estetik meme dikleştirme ameliyatı genelde kalıcı ve tatmin edici sonuçları getirir. Göğüs dikleştirme ameliyatı kalıcıdır ancak hamilelik, emzirme, aşırı kilo alıp verme gibi durumlarda ne yazık ki sarkmalar yeniden oluşabilir. Estetik olarak hem göz alıcı bir görüntüye sahip olduğu gibi psikolojik olarak da kendine olan özgüveni ve kendine olan gurur artacaktır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Silikon implantlar yani silikon protezlerle göğüs dikleştirme ameliyatı yapılır ancak 1. derece sarkmalar bunun için uygundur. Hafif sarkık göğüsler için silikon ameliyatı yani göğüs büyütme ameliyatı yapılır böylelikle hem daha dolgun göğüslere sahip olunur hemde sarkık göğüslerden kurtulup daha dik göğüslere sahip olunur. Yani hem göğüs büyütme ameliyatı hem de göğüs dikleştirme ameliyatı aynı anda yapılabilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Değişir?

Meme dikleştirme 2018 fiyatı, göğüslerin sarkma durumuna, uygulanacak olan teknik ve yönteme, memelerin büyütülüp küçültme durumuna bağlı olarak değişir. Meme dikleştirme fiyatı için doktorunuzla olan yapılacak operasyon sonucu net bir şekilde çıkacaktır.

Yazar Hakkında

Leave a comment