Sağlık

İshal Nedir? İshal Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne İyi Gelir?

Tarafından admin

İshal nedir, ishal tedavisi, ishale ne iyi gelir. İshal, tuvalet ihtiyacının sık sık tekrarlaması ve normalden çok daha sıvı ve yumuşak olmasına denir. İshal genel olarak tamamı ile yediğimiz yiyeceklerden kaynaklı olduğu düşünülse de biyolojik açıklaması kalın bağırsakta yer alan suyu emme özelliği yeterince çalışmayınca bağırsaklardaki emilmeyen su dışkı yolu ile dışarı atılır ve bu duruma ishal denir. Son dönemlerde pek sık rastlanmasa da geçmiş dönemlere ait veriler beş yaş altı çocuklarda zatürre hastalığından sonra gelen en fazla ölüm sebebi ishal olarak görünmektedir. Tabii bu durum hala geçerli ancak eskisi kadar olmasa da varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bundan dolayı ishal nedenleri, ishale ne iyi gelir, ishal nasıl geçer gibi konularda özellikle bebekleri olan ailelerin ve özellikle annelerin bilgi sahibi olması gerekir.

İshal, vücutta emilmeyen suyu dışarı attığında ishal tedavisi yapılmadığında ya da uzun süreli ishal yaşandığında vücut normalden fazla su kaybedeceği için kişi de zayıflama ve bitkinlik, yorgunluk, halsizlik görünür. Aynı zamanda yaşam kalitesi aşırı düşer ve seyahat etme durumları ciddi oranda sıkıntıya girer.

İshal Tedavisi

İshal Neden Olur

İshal olmanın başlıca sebebi yiyecekler olarak görünür. Bu kısmen doğrudur. Bazı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve yine bazı yiyeceklerin aşırı sıcak tüketilmesi ishale neden olur. Bu yiyecekler arasında aşırı baharatlı yiyecekler, kafeinli içecekler, çok fazla lifli gıda tüketimi, alkol, süt ve süt ürünlerinin çok tüketilmesi sonucu ishal neden olur sorusunun cevabını bulabiliriz. Ayrıca ishal, bozuk gıdaların tüketilmesi ile de gerçekleşebilir. Bozuk gıdalarda bazı bakteriler, mantar ve virüsler bağırsaklara ulaşarak ishale neden olur. İshal nedenleri arasında hijyen de önemli bir yer alıyor. İshal neden olur sorusuna verilebilecek diğer cevap ise enzim eksikliğidir. Örnek olarak süt içince ishal olma konusunda bazı kesimlerde aşırı hassasiyet vardır. Ortadoğu ve Afrika, Asya ülkeleri, Amerika’nın güney kesimi, Çin ve ülkemizde yaşayan kişilerde ciddi oranda bu hassasiyet görünür. Bağırsaklarda yer alan laktaz enziminin ((LCT) ince bağırsaklarda mukozadaki epitel hücrelerinde üretilen, sütün temel karbonhidratı laktozu, glikoz ve galaktoza parçalayan, β-galaktoz enzimlerindendir. Laktaz enzimi, sütteki laktozun sindirimi için önemlidir, eksikliğinde laktoz dayanıksızlığına yol açar.) yeteri kadar çalışmamasından veya eksikliği neden olur. Bu halde süt şekeri olan laktoz parçalanmaz ve süt sindirilmez. Bundan dolayı laktozsuz süt tüketilmelidir.

İshal Tedavisi, İshal Nasıl Geçer?

İshal sorunu yaşayanların başlıca sorusu neden ishal oldum yerine ishal nasıl geçer, ishal tedavisi, ishale iyi gelen yiyecekler şeklinde olur. İshal tedavisi öncesi vücut çok fazla su kaybettiği için bu kaybedilen suyu yeniden vücuda kazandırmak ciddi şekilde önemlidir. Vücudumuz için su hayati önem taşımaktadır.

İshale Ne İyi Gelir

İshale Ne İyi Gelir

Bir diğer konu ise sık ve küçük diyebileceğimiz şekilde öğünleri atlamadan yemek yemeli, aç kalmamalı. Burada ihtiyacımız olan posalı ve lifli gıdaların tüketimi ishalin geçmesine takviye olacaktır. Ayrıca pirinç lapası, pirinç suyu, yoğurt, ayran, elma, armut, keçi boynuzu, muz, böğürtlen gibi gıdalarda tüketilmesi önerilir.

Alternatif olarak birkaç kısa tarif işinizi görecektir.

İshal İçin Kahve Limon: 1 kaşık Türk kahvesi üzerine yarım limon sıkılıp içilir. Hemen sonrasında su içmeyin, biraz bekleyin. Vücuda karışan karışımdan birkaç dakika sonra su içebilirsiniz. Kahve limon karışımı ishale iyi gelir. İshal tedavisi için halk arasında sıklıkla bu karışım kullanılır.

Muz İle İshal Nasıl Geçer : Hem tadı ile hem de şifası ile en güzel yiyeceklerden biri muz, ishale iyi gelir. Potasyum zengini muz ayrıca sindirim açısından da oldukça iyi bir meyvedir. İshal olunduğunda kaybedilen minerallerin geri kazanılması için çok faydalıdır. Bu nedenle ishal tedavisi için muz ideal ve güçlü bir takviye olacaktır.

İshale Ne İyi Gelmez

İshale yağ oranı yüksek gıdalar iyi gelmez. Ayrıca peynir, lahana, diyet bisküvi, kepekli ekmek, çiğ sebzeler, çikolata ve kızartmanın her türlü ishale iyi gelmez.

İshale iyi gelen yiyecekler ile ishal nasıl geçer ve ishali ne keser, ishale ne iyi gelir ya da ishale ne iyi gelmez gibi soruların cevabı genel olarak bu şekildedir. Bunları uyguladığınız halde uzun süren ishal ve çocuklarda ishal oluşması durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz. İshal rahatsızlığını hafife almayın…

Yazar Hakkında

Leave a comment