Sağlık

Jojoba Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Jojoba yağı, günümüz kozmetik sanayinde oldukça yer alan ve kadınların özellikle tercih ettiği çölde yetişen ve Amerika, Meksika, Hindistan, İsrail gibi ülkelerde de revaçta olan bir bitkidir. Özellikle son yıllarda cilt bakımı ve saçları besleyici özelliği ile kadınların olmazsa olmazları arasında yer alır. Ayrıca hidrojenleme yöntemi ile birçok farklı amaçla da kullanılır. Cilt bakım ürünlerinde ve bitkisel reçetelerde ayrı bir yere sahiptir.

Jojoba yağı kullanım alanları

jojoba yağı

Jojoba yağı bitkisel olduğundan tamamen organiktir ve özellikle saç ve cilt bakımlarında tercih edilir. Bunun dışında yine kozmetik alanda ruj, vücut kremi ve şampuan kişisel bakım ve güzellik alanlarında yer alır. Ayrıca mum, deterjan, mürekkep yapımında, ilaç ve lastik gibi farklı alanlarda da kullanılır.

Jojoba yağı bu kadar bilinir olması elbette kadınların çok işine yaramasından kaynaklı. Saç ve cilt bakımında oldukça etkin yer alan bu bitki kullanım şekilleri ile de canlandırma özelliğine sahip.

Saç bakımında kuru saç üzerine bir miktar jojoba yağı sürülür. Bunu yumuşak masaj hareketleri ile ya da tarakla tarama şeklinde uygulayabilirsiniz. Yağın saç diplerine ulaşması ve saç yüzeyindeki yıpranmaları tamir etmesi için bir süre beklenir. Ortalama 45 dakika sonra yağlanan saçı arındırmak için şampuan ile yıkanır. Ayrıca şampuan içine jojoba yağı eklediğinizde beklediğiniz zaman kadar etki etmese de saçı besler. Anti bakteriyel özelliği sayesinde bakteri kökenli sorunları giderir. Mineral içeriği ile de saçları besler.

Jojoba yağı, cilt bakımında özellikle günün bütün yükünü çeken cildi temizlemek ve cildi nemlendirmek için kullanılır. Cildi tazelemek ve tıkanan gözenekleri açmak için avuç içine alacağınız jojoya yağını masaj şeklinde cildinize uygulayın. Ayrıca bakım kremlerine de ilave ederek farklı bir yol izleyebilirsiniz. Bu şekilde hem kuru ve yıpranmış cildinize canlılık verecek hem de cildinizin yağ dengesini koruyacaktır.

Jojoba yağının faydaları nelerdir

Ciltte istenmeyen akneler için müthiş bir onarım gücüne sahiptir.
Onarıcı özelliği ile cilde esneklik vererek yaşlanmanın getirdiği kırışıklıkları giderir
Cildi besler nemlendirir
Cilt ve vücut bakımında yağ oranını dengeler
Cilt yüzeyini besler cilde parlaklık verir
Çatlakları yok eder
Saçları besler, saç diplerine kadar etki eder ve saç kırılmalarına engel olur.

Leave a comment