Güncel

Kehribar Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Tarafından admin

Kehribar nedir? ya da daha doğru terim ile kehribar taşı nedir ve faydaları nelerdir? Kehribar aslına bakıldığında bir taş türü olarak adlandırabiliriz. Ağaçların milyon yıllar sonunda fosilleşmiş son halidir. Genel olarak fosillerden petrol elde ediliyor olsa da reçinenin taşlaşması sonucu bu değerli taş meydana gelmiştir. Özellikle erkeklere hitap eden bu taş çeşidi kehribar yüzük ve kehribar tespih olarak piyasa da oldukça yüksek fiyatlarla alıcıları ile buluşuyor.

kehribar-nedir

Kehribar özünde ağaç reçinesinden oluşur ve bazılarında bozulmamış böcekleri bile görmeniz muhtemel. Kehribar taşının genel özellikleri arasında yarı saydam olması, kolay kırılabilmesi ve çok ilginç bir şekilde toprağa gömüldüğünde küçük cisimleri kendine çekebilmesi ile bilinir. Güzel yurdumuz Türkiye’de pek bulunmayan bu taş, denizlerden, akarsulardan ve bataklıklardan çıkarılır.

Bu değerli taş yataklarının en büyük kısmı Rusya’da bulunmaktadır ve dünya da bulunan toplam miktarın %90 gibi ciddi bir orana sahiptir. Rusya’nın ardından Ukrayna, İsveç, İngiltere, Romanya, Sicilya ve Hollanda gelmektedir. Yaklaşık olarak 35 – 40 m arası derinlikte rastlanılan kehribar, denizdeki çökeltilerin arasında damar şeklinde yer almaktadır.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde satılan bu taş, ülkemizde de oldukça talep görmektedir. Gerek süs eşyası olarak gerekse taşlaşmış reçinenin içinde çiçek, böcek ya da yaprak kalıntıları ile farklı bir cazibe oluşturmuştur. Reçinen burada aslında bir nevi mumyalama görevi görmüş ve hiçbir şekilde bozulmamıştır. Bu özelliğinin asıl nedeni ise içinde bulunan deterpenik reçine asitleri, rezenler ve uçucu yağlara borçludur.

Genel olarak sarı ve kırmızı olarak bilinse de 256 renk çeşidi ile belki de değerli taşların içinde en çok alternatif bulunduran nadide bir taştır. Ayrıca bu taşların farklı çeşitleri de mevcuttur. Bunlar arasında bilinenler damla kehribar, fosil kehribar, ateş kihribar ve en çok talep gören sıkma kehribar olarak sıralayabiliriz.

Damla kehribar, çamgiller (Pinaceae) familyasının reçinesinin 40 milyon yıl sonra fosilleşerek oluşmuş ve bu oluşum aşamasında reçineye yapışan böcekleri de içinde barındıran çeşidi olarak bilinir.
Sıkma kehribar, kehribar tozlarının sıkıştırılması yöntemi ile meydana gelir.
Ateş kehribar, Saydam yapısı ve şeffaf görüntüsü ile bu ismi alır.

kehribar

Gerçek Kehribar ve Sahte Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Bu kadar değerli olunca maalesef bir çok sahte çeşiti de kehribar adı altında satışa sunulmuştur. Peki gerçek kehribar ile sahte kehribar nasıl ayırt edilir? Bunun için ufak birkaç test uygulanır.

Bunun en basiti tuzlu su yöntemidir. Bir kaseye bir miktar su konur ve içine tuz atılır. Gerçek olan su üzerine çıkarken piyasa da bulunan sahte kehribarlar suya batacaktır.

Diğer bir yöntem ise özellikle kadınların her an elinin altında olan aseton yardımı ile yapılan testtir. Bu testte ise bir pamuk üzerine bir miktar (birkaç damla) aseton damlatılır. Ardından kehribar üzerine bırakılır. Aseton uçucu özelliğe sahiptir. Aseton etkisi geçince kehribarı kontrol edin. Eğer kehribar taşı üzerinde yapısını bozan ya da leke bırakan bir etki yoksa gerçektir ancak aseton yapışkanlık kattı ise ya da leke bıraktı ise o zaman sahte olarak değerlendirmek gerekir.

Kehribar Faydaları Nelerdir?

Eski çağ dönemlerinden beri psikolojik tedavilerde, Antik Roma döneminde akıl ve ruh sağlığında, Çin’de travma gibi ağır sarsıntılarda sakinleştirici ve ağrı kesici olarak kullandıkları ayrıca Almanların bebeklerin ağrısız ve sağlam diş çıkarmaları için kullanılmıştır. (Bir kesim Almanlar bebeklerin üzerine kehribar taşı koyarak bebeğe güç kazandırdıkları inanılmaktadır).

Kısaca kehribar taşının faydaları, ani sinir nöbetleri, aşırı duygusal haller ve travmalar, depresyon gibi ruh ve sinir sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklarda etkili olur. Bilim adamları tarafından yapılan araştırma neticesinde kalp krizi gibi oldukça tehlikeli durumları bile en düşük düzeye çektiği açıklanmıştır.

Ülkemizde ise oldukça geniş bir yelpazede kullanılır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Vücut üzerinde sıcaklık yayar ve boğaz ve troid bezi rahatsızlıklarında ayrıca guatr oluşumunu önler,
 • Solunum yollarında doğan rahatsızlıkları (astım, bronşit) iyileştirir,
 • Alerjik etkilerin iyileştirilmesinde,
 • Romatizma ve ağrı kesici olarak. Ağrı olan bölgeye konulduğunda ağrıyı aldığına inanılır,
 • Vücut üzerindeki biriken elektriği dışa atmasında kullanılır. Sol ele bileklik olarak takılarak üzerinizdeki elektriği atarsınız ve negatif haliniz üzerinizden kalkar,
 • Üzerinde kehribar taşıyan kişiye zindelik katar ve melankolik ruh halini üzerinizden kaldırır,
 • Çakraları açar (olumsuz enerjiyi vücuttan atarak daha pozitif bir ruh hali sağlar),
 • keribar-tespih

  Doğa da çok kısıtlı miktarda bulunan bu değerli taş, oldukça yüksek fiyatlarla satılmaktadır. En ucuz kehribar tespih yaklaşık 500 – 600$ fiyatı ile satılmaktadır. Kehribar yüzük fiyatları ise ortalama 100$ civarındadır.

  Not: Fiyatları dolar fiyatı üzerinden vermemizin sebebi bu yazıyı okuduğunuz tarih aralığında değişen fiyatlardan ortalama değeri çıkarmanıza yardımcı olmak adına yapılmıştır.

  Yazar Hakkında

  Leave a comment