Sağlık

Kıl Dönmesi Nedir? Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kıl dönmesi hastalık olarak kabul edilip edilmediği tam bir karmaşa. Kıl dönmesi kişinin kendi hataları sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Genellikle son evresine geldiğinde fark edilen kıl dönmesi bazı müdahaleler sonucu bundan kurtulmak mümkündür.

Kıl Dönmesi Nedir?

Pilonidal sinüs yani kıl dönmesi, kıl, tüy, elbise tozu ve cilt döküntüsü gibi istenmeyen etkilerin kuyruk sokumuna ulaşmasıyla popo oluğuna yerleşir. Burada sürtünme ve baskı ile deri altına geçer ve kıl dönmesi oluşur. İnsan bedeninde milyarlarca gözenek vardır. Kuyruk sokumunda oluşmasının nedeni ise cildin daha yumuşak oluşumundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca burada sürtünme ve baskı oturup kalkma işlemlerinde bile gerçekleştiği için bu bölge riskli bölge olarak görülür. En büyük tehlikelerden biri genellikle saç dökülmelerinde gerçekleşir. Özellikle erkeklerde olan bu durum basit görünen saç traşı sonrası sadece saçların yıkanması ve vücuda düşen saçların banyo ile arındırılmaması sonucu risk teşkil eder. Kıl dönmesinde cerrahi müdahaleler sonrasında çıkarılan kılların popo kısmından olmadığı vücudun çeşitli yerlerinden o bölgeye ulaştığı tespit edilmiştir. Bu durum genellikle ergenlik dönemlerinden orta yaş seviyesine ulaşana kadar ciddi risk olur.

kıl dönmesi

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesinin sebebi kısaca sürtünme ve baskı olarak kabul edilir. Bundan dolayı genellikle oturarak çalışan insanlarda daha sık görülür. Burada oluşan oturma şekli çok önemlidir. Masa başı çalışanlar her zaman dik oturamaz. Yorgunlukla oturdukları yerde arkaya yaslanma, sandalyeye yayılma gibi etkiler gelişir. Burada vücut üzerindeki saç ve kıllar hareket ederek aşağıya dökülmeye, ilerlemeye başlar. Kuyruk sokumuna ulaştıklarında günlük oturup kalkma işlemlerinde bile bir iğne gibi deriye batar ve içeriye yumak şeklinde yuva yapar. Bundan dolayı günlük banyo veya duş almamız çok önemli. Ayrıca bu durum tuvaletlerde de gerçekleşir. Özellikle tuvalet sonrası kişisel temizlik kıl dönmesi oluşumunu en az seviyeye indirecektir.

Ne yazık ki bazı genetik özellikle bunlara dikkat edilse de kıl dönmesine müsait ortam hazırlamakta. Bunlar kısaca şu şekildedir.

Traş ve sıkı giyim
Aşırı kilo
Çok fazla oturma
Aşırı terleme
Kıllı bir vücut

Kıl Dönmesinin Belirtileri

Başlıca belirtileri şu şekildedir.

Deride tahriş izleri ve kızarıklıklar
Vücudun belli bölümlerinde oluşan kaşıntılar
Traş olunmasına karşın vücutta kalan kıllar ya da alınamayan kıllar
Kuyruk sokumunda oluşan ağrılar
Sivilce şeklinde oluşan şişkinlikler

Bu etkilerin verdiği sebeple bir süre sonra ciltte yani kuyruk sokumunda büyük sivilceler ve şişlikler oluşur. Kıl dönmesi iltihabı olarak bilinen bu durum makat kısmında oluşan terleme ile de pis kokulara neden oluşturan akıntıya dönüştürür.

Kıl Dönmesi Tedavisi, Ameliyatı

Kıl dönmesi son aşamada cerrahi müdahale gerektirir. Ancak ilk oluşumunda fark edildiğinde bazı uygulamaları kendiniz de yapabilirsiniz. Bu kıl dönmesi için cımbızla çekme uygulanabilir. Ayrıca tamamen son evreye gelmediyse ve cımbızla alamıyorsanız bir iğne yardımı ile bulunan bölge hafif delik açılarak cımbızla tekrar çekilebilir. İğnenin hijyen kurallarına uygun olduğundan emin olun.

Cımbızla çekme işlemi, enfeksiyon oluşum aşamasına geçmeden denenmesi gerekir. Eğer oldukça büyümüş, içi dolmuş ve enfeksiyon oluşmuşsa mutlaka doktor kontrolü gerekir.

Cerrahi müdahale de kıl dönmesinin bulunduğu bölümün ağda yardımı ile temizliği istenir. Temizlik sonrası anestezi ya da lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezide belden aşağısı uyuşturulur. Kıl dönmesinin olduğu yer neşter ile açılarak içi boşaltılır. Açılan bölge temizlendikten sonra dikiş atılarak tekrar kapatılır. Ameliyat sonrası hastanede yatmaya pek gerek yoktur. Acısız bir operasyon olduğu için ağrı sızı kısa sürede etkisini yitirir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ameliyat sonrası bir ay iyileşme süreci olarak geçer. Düzenli olarak günlük pansuman ve temizlik gerektirir. Bu bölgenin hijyeni oldukça büyük öneme sahiptir. Oturarak çalışanların üzerine baskı uyguladıklarından acı hissetmeleri normaldir. Bu gibi durumlarda kanamalar gerçekleşir. Kanama gerçekleşen durumlarda temizlik şarttır. Bölgede oluşabilecek terleme, iltihap, önlenmeli ve temiz tutulmalıdır. Popo üstüne bütün ağırlığı vermek yerine en sağlıklısı bir süre yan oturma şeklinde çalışmak ve sürtünmeyi, baskıyı azalmaktır.

Leave a comment