Biyografi

Mitoz Bölünme Nedir? Evreleri?

Tarafından admin

Mitoz Bölünme Nedir? Evreleri Nelerdir?

Mitoz bölünmenin asıl amacı tek hücreye sahip canlılarda üreme, çok hücresi olan canlılarda ise yenilenme, büyüme, tamir etme, yeniden oluşmadır. Bölünme sonucunda bir hücre kendini eşler ve yeni bir hücre oluşur. Mitoz bölünme üreme hücrelerinde değil vücut hücrelerinde meydana gelmektedir. Büyüme çağında ve ergenliğe girmekte olan çocuklarda mitoz bölünme faaliyeti yaşlı bir insandaki faaliyete oranla çok fazladır. Çünkü çocuk gelişmektedir ve sürekli yeni hücreler oluşmaktadır. Kilo artışı, boy uzaması gibi birçok olay mitoz bölünme sonucu gerçekleşir. Kuyruğu kopan kertenkelenin kendisine yeniden bir kuyruk çıkarması tamamen mitoz bölünme kontrolünde gerçekleşen bir olaydır. Deniz yıldızlarının kopmakta olan kollarını atıp yeni kol çıkarmaları yine mitoz bölünmeler sayesinde gerçekleşir.

Mitoz Bölünme Evreleri Nelerdir?

Mitoz bölünmenin 5 evresi vardır. İnterfaz evresi ilk evredir ve bu evrede hazırlık yapılır. Organeller yavaş yavaş eşlenir ve bölünme yapılması için G1, S ve G2 adı verilen evreler gerçekleşir. ATP sentezi artar ve buna bağlı olarak Ribozom faaliyetleri artmaktadır. Toplamda 24 saat içinde bu evre son bulacaktır.

Mitoz Bölünme

İkinci evre ise profaz evresidir. Bir önceki hazırlık evresinde eşlenmiş olan kromatit isimli parçacıklar bu evrede kısalır ve kalınlaşırlar. Bu durumda isimleri artık kromozom olur. Çekirdek zarı ve çekirdekçik ile birlikte diğer organeller ortadan kaybolurlar. Profaz tam biterken bütün kromozomlar hücrenin ortasında sıralanır. Sıralanma bittiğinde profaz evresi de sona erer.

Üçüncü evre ise Metafaz evresi olarak isimlendirilmiştir. Bu evrede sentrozomlar iğ iplikleri aracılığıyla ekvatoral düzleme sıralanan kromozomları yakalarlar ve kendilerine çekerler. Bu evrede kromozomlar en net şekliyle görülecektir. Aynı sırada hücre yavaşça boğumlanacaktır.

Dördüncü evre ise anafaz evresidir. Bu evre gerçekleştiği sırada interfaz evresinde eşlenen organeller eşit olarak iki hücre arasında dağılır. Sentromerler eşlenmiş kromatitleri birbirlerinden ayırır ve kendilerine son hızda çekerler. Bütün yapı taşları iki kutba da ulaştığında bu evre son bulur.

Son evre ise telofaz evresidir. Bu evrede ise çekirdek ve çekirdekçik zarı oluşur. Hayvan hücresi mitoz bölünme gerçekleştirirken boğumlanma yöntemi ile iki hücreyi ayırır. Ancak bitki hücresi ara lameller ile hücreleri ayırır.

Yazar Hakkında

Leave a comment