Coğrafya

Sierra Leone Nasıl Bir Ülkedir?

Sierra Leone zenci halkın çoğunlukta olduğu bir Afrika ülkesidir. Çevresinde olan ülkeler doğuda Gine, güney doğuda kalan ise Liberya’dır. Atlas okyanusuna kıyısı olan bu ülke ekonomik zorluklar içerisinde yaşam mücadelesi vermektedir. Özgürlüğünü ele almış köleler ülkesi olarak bilinen Sierra Leone, başkanlık sistemi ile yönetilmektedir ancak sık sık askeri darbeye uğramış henüz gelişememiş bir ülkedir.

Ülke nüfusunu müslümanlar oluşturmaktadır. 6 milyon nüfusa sahip bu ülke 72000 kilometre karelik yüz ölçümüne sahiptir. Başkenti Freetown yani özgür diğer anlamı ile serbest anlamını taşır. Başkent Freetown ülkenin başkenti olmasının dışında en gelişmiş şehri olarak da kabul edilir.

Sierra Leone

Başkanlık sisteminde yer alan eyalet sistemi bu ülkede de yer almaktadır. Dört parçaya bölünen ülkenin eyaletleri yön işaretleri olarak yer alır. Bunlar doğu eyaleti, batı eyaleti, kuzey eyaleti ve güney eyaletidir. Etnik köken bakımından oldukça farklı kökenlere sahiptir ama en bilinen ve tanınan Temne ve Mende halkı olarak dile yerleşmiş kesimdir. Temne büyük parçası kuzeyde yerleşik hayatını sürdürürken Mende ise güneye yerleşmiştir. Aynı şekilde bu kökenlerin ortak dili ingilizce gibi görünse de Bengeli dili de konuşulmaktadır. İngilizlerin sömürüsünden kurtulan
Sierra Leone, yıllarca bunun tahribatını tamamen silememiştir. Bazı kısıtlamalar ve imkansızlıklardan dolayı yer altı kaynakları olmasına karşı bunları kullanamadıklarından ekonomik olarak bir büyüme içerisine giremiyorlar.

Sierra Leone Geçim Kaynakları

Altın ve titanyum gibi değerli yer altı kaynaklarına sahip olması dışarıdan gelen askeri tehditleri de gündeme getirmektedir. Batılı güçler tarafından yönetilen bu tehditler bir çok ülkenin çıkarları doğrultusunda baskıya sebep olmaktadır. Ancak bunların ticareti yine de yapılmaktadır. Gayrimeşru olarak yani kaçak yollarla ticaretini yapanlar genellikle kısıtlı bir maden ocakları olmasına rağmen buradan yola çıkmaktadır ve malesef maden kazaları bu ülkede de fazlası ile yaşanmaktadır. Halkın büyük kısmının geçim kaynağı olan madencilik yoksulluk sınırını da bir nevi ortaya kokuyor.

Madencilik dışında tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Pirinç, yer fıstığı gibi tarım ürünleri ile meşgul olanların dışında kalan kısım sığır, koyun gibi hayvancılığa yönelmiştir. İhraç ettikleri ürünler arasında kahve ve kakao önemli bir yer almaktadır.

Leave a comment