Yaşam

Solaryum Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarafından Gamze

Solaryum Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte bayanlar arasında gözde olan bir tedavi yöntemi ortaya çıktı. Deride daha fazla bronzlaşma isteyen bayanlar solaryum cihazları sayesinde derilerini güvenli bir şekilde bronzlaştırabilmektedirler. Aslında güvenli demek tam olarak doğru olmaz. Deriye yararından çok zararı bulunmaktadır. Bütün solaryum cihazları tamamen insan vücudu için yapılmıştır ve kolaylıkla içine girilebilir. Bunun asıl sebebi tüm vücuda gerekli ışınların kolayca ulaşabilmesidir.
Solaryum
Ultraviyole ışınları kullanan solaryum cihazları sizin derinize bu ışınları gönderir ve deride bulunan Melanin pigmentini uyararak bronzlaşmayı sağlar. Bütün cihazlar bu yöntemle çalışmaktadır ancak her birisinin tipi ve vücutta bıraktığı etki farklı seviyededir. İçine girdiğiniz solaryum cihazında hareketsiz bir şekilde beklediğiniz taktirde uzman tarafından ultraviyole ışının şiddeti ve tipi ayarlanacaktır. Bronzlaşma miktarına bağlı olarak belirli bir süre cihaz içinde kalmak zorundasınızdır. Bu süre uzman tarafından belirlenecektir.

Faydalı tek yönü bronzlaşma isteğinizi gerçekleştirmesidir. Ultraviyole ışınların hepsi bulundurdukları dalga boyları dolayısıyla yüksek miktarda kanser riski taşıyorlar. Radyasyona sürekli maruz bırakılan bireylerde mutasyonlar meydana gelmektedir. Bir kez de olsa denemek vücut için ciddi zararlara sebep olabilir. Ultraviyole ışınlar direkt olarak vücudunuza temas ettiği için kanser riskini son derece artırmaktadır.

Solaryum Cihazları Nasıl Hastalıklara Yol Açar?

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bu solaryum cihazlarını her ay birden fazla kullanan kişilerin %60’ından fazlasında çok farklı cilt hastalıkları gözlemlendi. Türkiye’de solaryum yapılan firmalarda çalışan personellerin çoğunun bu konuda eğitim zorunluluğu yoktur. Bu yüzden kendi ülkemizde bu cihazları kullanmak son derece tehlikelidir. Eğer bu cihazlardan birisini kullanacaksanız kesinlikle bizzat tanıdığınız ve eğitimini profesyonel bir şekilde almış insanlar ile çalışmanız gerekmektedir.

Ultraviyole ışınlar derimizde bulunan Melanin adlı pigmenti uyarırlar ve bu pigmentin görevi deriye gelen ışınları bronzlaşmada kullanmaktır. Güneş altında bir süre kaldığımızda bronzlaşmamız ve kızarmamız bu pigmentten kaynaklıdır. Eğer yanlış saatlerde Güneş altında kalırsak derimiz zarar görecektir. Aynı şekilde yanlış süre ve şiddette ultraviyole ışınlara maruz kalırsak aynı Güneş ışınlarında olduğu gibi yine derimiz zarar görecektir.

Bizim size tavsiyemiz Türkiye’de bu cihazları kullanmamanızdır. Eğer kullanacaksanız deneyimli kişiler olduğuna emin olunuz.

Yazar Hakkında

Leave a comment