Biyografi

Virüslerin Yapısı ve Çoğalması

Tarafından admin

Virüslerin Yapısı ve Çoğalması

Virüsler zorunlu parazitlerdir. Bunun sebebi ise metabolizmaları ve sitoplazmalarının olmayışıdır. Bu yüzden konak hücreyi sömürerek onun sayesinde bu ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Işık mikroskobu ile bile görülmesi çok zordur. Yapılarında ise protein kılıf ve DNA RNA gibi nükleik asitler bulunmaktadır. Bakteri yiyen virüsler sayesinde virüsler alanında birçok bilgi elde edilmiştir. Protein sentezi yapabilmek için gerekli olan ribozom organeli ve enzimlere sahip değildirler. Çeşide bağlı olarak herhangi bir virüs vücudun herhangi bir bölümüne girerek çoğalabilir. Bunun sonucunda ölümcül hastalıklar ortaya çıkabilir. Mesela Sarı Humma virüsünün ana mekanı karaciğerdir. Hepimizin bildiği kuduz virüsü ise tamamen beyin ve omurilik odaklı dağılmaktadır. Çiçek ve siğil gibi virüsler ise sadece deride
çoğalmaktadırlar.

Virüslerin yapılarını eğer çok yakından detaylı bir şekilde incelemek isterseniz mükemmel bir yapıya sahip olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Her virüs kendine has özel bir şekle sahiptir. Bu kendilerine hayranlık uyandıran sebeplerden sadece birisidir. Bilim insanları tarafından virüslerin bu yapısı “kübik simetriyle” kesinleşmiştir.

Virüslerin Yapısı ve Çoğalması

Çeşitli bilim insanları ise sadece bu canlıların yapılarını çözebilmek için yüz yıllarca araştırmalar yapmıştır. Geometri kanunlarına göre ortaya çıkan bu virüs yapısına ikosahedron adı verilir. Eğer bir ikosahedron çizmek istiyorsanız 20 adet eşkenar üçgen kullanmalısınız.

Virüslerin Yapısı ve Çoğalması – Farklı Virüs Yapıları Var mıdır?

Farklı virüs yapıları altıgen ve beşgen gibi olabilir. Bazıları ise silindir ve boruyu andırmaktadırlar. Yeni bulunan virüsleri anlamak için X ışınları kullanılmıştır. Bu metot ile mikroskop ile bir virüsü incelemek bilim insanlarının tam 30 senesini almıştır.
Virüslerin çoğalması için kendilerini besleyebilecek ve yaşamsal faaliyetlerini uygulatabilecek bir konak hücreye ihtiyaç vardır. Eğer bir konak hücreye rastlarlarsa hiç gecikmeden çoğalma istekleri devreye girer. Virüsler kendi başlarına çoğalamazlar çünkü bunun için gerekli organellere ve enzimlere sahip değildirler. Ancak konak hücreye girdikleri anda kalıtsal özelliklerini konak hücreye aktararak çoğalma sırasında kendi genleri işlev görür. Örnek vermek gerekirse AIDS adlı virüs, vücudun bağışıklık sistemini çökertmeye çalışarak bireyi yavaş yavaş öldürür. AIDS asla kendi başına öldürmez. Bireyi zayıflatır ve başka hastalıkların onu öldürmesine sebep olur.

Yazar Hakkında

Leave a comment